Aktualizace: 29.01.2024 15:25

Paříž – Francouzští zemědělci dnes odpoledne zahájili blokádu hlavních silničních tahů vedoucích do Paříže, kterou se chtějí domoci splnění dalších svých požadavků. Podle webu listu Le Monde se do akce zapojí na 800 traktorů a blokováno bude osm příjezdových tras ze všech směrů. Ministerstvo vnitra se snaží zabránit vjezdu zemědělských strojů do velkých měst a plánuje nasadit až 15.000 policistů. Prezident Emmanuel Marcon se kvůli situaci odpoledne mimořádně sejde s ministry, uvedla agentura AFP.

Francouzští farmáři protestují od minulého týdne a neuklidnily je ani ústupky, které ohlásil v pátek premiér Gabriel Attal. Francouzská vláda se například vzdala plánu na zvýšení daně na naftu pro zemědělské účely. Další opatření by mohla vláda oznámit během tohoto týdne.

Šéfové hlavních zemědělských svazů tvrdí, že dosavadní kroky nejsou dostačující. Chtějí například rovné podmínky pro levné produkty dovážené z Ukrajiny či zemí jihoamerického bloku Mercosur, s nimiž Evropská unie dokončuje dohodu o volném obchodu. Kritizují i požadavky spojené s přechodem EU k ekologičtějšímu zemědělství.

Dnešní akci organizují místní skupiny velkých zemědělských svazů FNSEA a Mladí zemědělci z Paříže a okolí. Podle AFP byly dnes mezi prvními zablokovanými tahy úsek dálnice A13 asi 60 kilometrů severozápadně od metropole a dálnice A4 30 kilometrů východně od Paříže.

„Obležení Paříže je symbolická akce odkazující na vojenskou operaci. Všechno je do detailu zorganizované, nepřipustíme žádný exces,“ řekl podle Le Monde médiím šéf organizace mladých zemědělců z metropolitního regionu Ile-de-France Clément Torpier. Dodal, že zatímco začátek akce je přesně stanoven, u konce tomu tak není. Zemědělci chtějí podle něho udržet blokádu do chvíle, než vláda přistoupí na jejich požadavky.

Ministr vnitra Gérald Darmanin v neděli prohlásil, že policie bude proti zemědělcům postupovat mírně a zasáhne jen při ohrožení života či ničení majetku. K tomu se řadí i útoky na zahraniční kamiony včetně českých, kvůli nimž s francouzskými představiteli minulý týden hovořil český ministr zemědělství Marek Výborný. Policie chce také zabránit blokádě cest na pařížská letiště či významný trh v Rungis.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.