Francouzský premiér Gabriel Attal v pondělí přijel po prohraných volbách do Elysejského paláce podat demisi. Prezident Emmanuel Macron ji však odmítl, ponechal Attala zatím ve funkci a požádal ho, aby nadále zajišťoval chod země. S odkazem na vyjádření prezidentské kanceláře o tom informovala francouzská média.

Centristický vládní tábor skončil v nedělních předčasných parlamentních volbách druhý za levicovým blokem Nová lidová fronta.

Pětatřicetiletý Attal, původně mluvčí vlády, kabinet vedl od ledna. Ve funkci tehdy nahradil Élisabeth Borneovou. Demisi už Attal jednou nabídl po neúspěchu vládního tábora v červnových volbách do Evropského parlamentu, po nichž Macron vyhlásil parlamentní volby.

Zhruba dvě hodiny po zveřejnění odhadů výsledků voleb se Attal distancoval od Macrona. Hovořil o nutnosti nabídnout nový program a začít znova. Zároveň zdůraznil, že jeho centristický blok získal třikrát více hlasů, než mu přisuzovaly předvolební průzkumy. Prohlásil, že rezignace je v souladu s jeho přesvědčením a hodnotami.

Do sídla prezidenta v pondělí podle agentury AFP dorazili rovněž ministři vnitra Gérald Darmanin, zahraničních věcí Stéphane Séjourné a pro rovnost pohlaví Aurore Bergéová. Všichni tři jsou výraznými aktéry prezidentského tábora a v neděli byli zvoleni poslanci nebo mandáty obhájili. Mandát opětovně získal rovněž Attal.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.