Aktualizace: 7.07.2024 23:36

Praha – Francii čekají po volbách do Národního shromáždění podle odborníků složitá vyjednávání o koaliční vládě. Pozice prezidenta Emmanuela Macrona bude podle politologa Víta Hlouška oslabená. Podle politologa Michala Pinka ze střednědobého hlediska nejvíce získá krajně pravicové Národní sdružení, byť dnešní druhé volební kolo podle odhadů neočekávaně vyhrál levicový blok Nová lidová fronta. Na druhém místě skončil Macronův centristický vládní tábor Spolu. Experti to řekli ČTK.

Za překvapení označili výsledky druhého volebního kola bývalý velvyslanec ve Francii a politický komentátor Petr Janyška i analytička Asociace pro mezinárodní otázky Zuzana Šimek, když se čekalo vítězství Národního sdružení. „Národní sdružení utrpělo velkou porážku,“ řekla ČTK Šimek. Výsledek podle Janyšky odráží politiku ‚všichni proti krajní pravici‘, tedy odstoupení třetího kandidáta ve prospěch toho, kdo měl větší šanci porazit kandidáta krajní pravice. „To velmi nahrálo levici, která se prezentovala jako jediná hráz vůči krajní pravici,“ sdělil ČTK

„Povolební jednání budou velice komplikovaná, protože mezi Novou lidovou frontou a Macronovou koalicí Spolu jsou jednak poměrně zásadní programové rozdíly, za druhé tam jsou poměrně výrazné politické a v podstatě i personální animozity mezi Macronovými politiky a mezi Nepodrobenou Francií Jeana-Luca Mélenchona, což je nejsilnější součást Nové lidové fronty,“ uvedl Hloušek z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií a Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity. Je podle něho otázkou, zda se Nová lidová fronta rozklíží, nebo se semkne a bude vyžadovat zásadní ústupky. Pink z Katedry politologie Masarykovy univerzity míní, že vznikne vláda Macronova tábora a levice. „Tam je pouze otázka jak,“ poznamenal.

Janyška předpokládá, že dosavadní vláda v čele s Gabrielem Attalem zůstanou ve funkcích do podzimu. Potom Macron podle něho buď jmenuje kabinet od klasické pravice přes centrum až po socialisty a třeba zelené, nebo jednání selžou a jmenuje možná vládu úřednickou. „Jisté je, že Francie přes léto projde obdobím nejistot a turbulencí a v této chvíli není jasné, kdy a jakou vládu bude mít. Na její zahraniční politiku ani na vztahy uvnitř NATO a uvnitř EU ani na podporu Ukrajiny to zatím nebude mít vliv,“ uvedl Janyška.

Hloušek míní, že Macron bude mít ještě méně kompatibilní vládu než doposud, kompromisy budou složitější. „Pokud se postaví levicově-macronovská koaliční vláda, Francie může zapomenout na ekonomické a sociální reformy, které Macron plánoval ve svém nynějším druhém pětiletém mandátu udělat. Buď se nebude posouvat nikam, nebo se dokonce může posouvat doleva,“ řekl politolog.

„Situace nebude pro pana prezidenta Macrona jednoduchá,“ poznamenala Šimek. Jeho blok ztratí možná kolem stovky poslanců, uvedla. Poukázala ale také na to, že ve francouzském systému vláda nemusí žádat o důvěru, jen jí hrozí vyslovení nedůvěry.

Národní sdružení Jordana Bardelly a Marine Le Penové bude podle Pinka hlavní, hodně hlasitou opozicí. Levicová koalice tím, že vstoupí do vlády, bude muset podle něho dělat i nepopulární kroky a na popularitě začne ztrácet. „Taktické vítězství teď má Macron a levicová koalice. Ale dlouhodobé strategické vítězství patří Le Penové,“ uvedl Pink. Národní sdružení podle něho bude moci využít společenské nálady v prezidentských volbách za tři roky. Obdobně se vyjádřila také Šimek, podle níž může Národní sdružení do budoucna posílit. „Už to není strana, která by byla nějak zásadně stigmatizovaná,“ podotkla.

V zahraniční politice poukazují Hloušek i Pink na výraznější prezidentovu roli. „Obě dvě strany (Macronův tábor a levice), byť s trochu jinou rétorikou, chtějí zachovat poměrně zásadní pomoc Ukrajině,“ uvedl Hloušek. Neočekává ani nějaké významné napětí v evropské politice. V některých bodech se ale oba tábory liší. „Nová lidová fronta má jasně propalestinské stanovisko ohledně války v Gaze,“ řekl. Na propalestinský až antisemitský postoj levice upozornil také Pink.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.