Za Česko se středeční videokonference s lídry dalších států o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě zúčastní premiér Petr Fiala (ODS), sdělila mluvčí vlády Lucie Ješátková. Paříž v tomto týdnu pořádá již druhé jednání. Pondělní schůzku, kterou Fiala kritizoval, omezil francouzský prezident Emmanuel Macron pouze na několik evropských představitelů, nyní Paříž pozvala i další spojence z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO).
„Pan premiér je v kontaktu s ostatními lídry a můžeme potvrdit, že se zítřejší (středeční) videokonference zúčastní,“ uvedla Ješátková. Podle Reuters bude středeční jednání v hybridní podobě, kdy se představitelé některých zemí připojí přes video.
Macron pondělní schůzku do Paříže svolal v reakci na záměr Spojených států jednat s Ruskem o příměří v rusko-ukrajinské válce bez Evropanů. Jedním z hlavních cílů jednání, o kterém média informovala jako o krizovém summitu, bylo proto stanovit společný postoj evropských zemí ke konfliktu. Schůzky se zúčastnili šéfové vlád Francie, Německa, Británie, Dánska, Polska, Itálie a Španělska a také nejvyšší představitelé EU a NATO.
Takový formát jednání však vyvolal kritiku některých evropských zemí. Fiala v pondělí uvedl, že neformální jednání větších unijních zemí Evropě na váze nepřidá a že je potřeba přistoupit k činům, revizi Green Dealu či omezení byrokracie.
O Ukrajině bez Ukrajiny
Cílem schůzek organizovaných Francií je vyhodnotit, jak by mohly vypadat možné bezpečnostní záruky pro Ukrajinu. Některé země, jako například Francie nebo Švédsko, počítají i s účastí na případné mírové vojenské misi. Polský premiér Donald Tusk naopak zopakoval, že jeho země své vojáky na Ukrajinu nevyšle.
Spojené státy daly už dříve najevo, že posílat vojáky nemíní. Podle německého kancléře Olafa Scholze je diskuse v této fázi předčasná a není na ni vhodná doba. Podobný postoj vyjádřili i španělský premiér Pedro Sánchez či šéfka italské vlády Giorgia Meloniová.
Mezitím se v úterý v Saúdské Arábii sešli zástupci Spojených států a Ruska k rozhovorům, které Washington považuje za úvod procesu k ukončení rusko-ukrajinské války. Kyjev se třetím rokem brání ruské plnohodnotné invazi, která je největším ozbrojeným konfliktem v Evropě od konce druhé světové války.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio po úterním jednání v Rijádu řekl, že všichni, kdo se účastní rusko-ukrajinské války, musejí souhlasit s řešením, jež konflikt ukončí. Jmenoval přitom Ukrajinu, Rusko i Evropu. Cílem je spravedlivý, trvalý a udržitelný konec války, dodal Rubio.