Aktualizace: 9.07.2024 16:23

Brusel – Europarlamentní frakce dosáhly v noci na dnešek předběžné dohody o rozdělení výboru v Evropském parlamentu (EP). Nejsilnější frakce Evropské lidové strany (EPP) by chtěla vést celkem sedm výborů, mezi nimi tři klíčové – výbor pro zahraniční věci (AFET), pro průmysl (ITRE) a pro zemědělství (AGRI). Vyplývá to z informací serveru Politico. Nová parlamentní frakce Patrioti pro Evropu by pak chtěla výbory pro dopravu (TRAN) či kulturu (CULT). Zda se je Patriotům podaří získat, zůstává podle bruselského listu nejasné. Dohoda musí být ještě schválena na politické úrovni. Výbory pak poprvé zasednou v týdnu od 22. července v Bruselu a teprve tehdy si budou volit své předsedy a místopředsedy.

Nejsilnější lidovecká frakce (EPP, 188 mandátů) by ráda získala i vedení výborů pro rozpočtovou kontrolu (CONT), ústavní záležitosti (AFCO), rybolov (PECH) a zdraví (SANT). Poslední zmíněný byl byl dosud podvýborem výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, ještě tento týden se ale bude rozhodovat o tom, že by se stal samostatným výborem. Stejně tak by mohl být nově samostatný výbor pro bezpečnost a obranu (SEDE), který spadal dosud pod výbor pro zahraniční věci.

Druhá nejsilnější frakce socialistů a demokratů (S&D, 136 mandátů) dala najevo, že by chtěla vést mimo jiné velmi vlivné výbory pro životní prostředí (ENVI), hospodářství a měnu (ECON), mezinárodní obchod (INTA), regionální rozvoj (REGI) a pro práva žen a rovnost pohlaví (FEMM).

Třetí největší skupinou v EP s nyní 84 mandáty se v pondělí stala frakce Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe). Její vznik na konci června oznámili na společném setkání ve Vídni maďarský premiér Viktor Orbán, bývalý český premiér Andrej Babiš a šéf pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl. Ke třem zakládajícím formacím – FPÖ, nacionálně konzervativní straně Fidesz a českému hnutí ANO – se následně připojilo několik dalších stran a nyní jsou ve frakci zástupci z 12 zemí EU.

Frakce Patriotů pro Evropu by podle serveru Politico chtěla získat dva výbory – pro dopravu (TRAN) a pro kulturu (CULT). Podle d´Hondtovy metody používané pro rozdělení jednotlivých funkcí v EP podle velikosti frakce má nová frakce právo nominovat své zástupce do několika vysokých pozic, zda budou ale nakonec schváleni, není jisté.

Podle dvou zdrojů serveru Euroactiv se EPP, sociální demokraté a liberálové z frakce Renew Europe (Obnova Evropy) dohodli, že nedovolí Patriotům pro Evropu, aby vedli nějaký výbor. Tento přístup politické izolace nejvýznamnější politické síly v Evropské parlamentu aplikovaly v minulém volebním období i vůči dnes již rozpadlé frakci Identita a demokracie (ID), ze které přišlo mnoho současných členů nového klubu.

Konzervativní frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR) má nyní 78 mandátů a ráda by předsedala výborům pro rozpočet (BUDG), občanské svobody a spravedlnost (LIBE) a výboru pro petice (PETI). Proti tomu, aby ECR dostala předsednictví výboru LIBE, jsou však sociální demokraté, Zelení, liberálové, část EPP a levicová frakce, píše server Euroactiv. Liberální Renew Europe (Obnova Evropy), která má 76 mandátů, by chtěla být ve vedení menších, ale důležitých výborů, jako jsou pro rozvoj (DEVE), právní záležitosti (JURI) a podvýbor pro bezpečnost a obranu (SEDE). Frakce Zelených by pak chtěla výbor pro vnitřní trh (IMCO) a podvýbor pro lidská práva (DROI) a Levice v Evropském parlamentu (GUE/NGL) zase podvýbor pro daňové záležitosti (FISC) a výbor pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL).

Europoslanci jsou rozděleni celkem do 20 specializovaných stálých výborů, ve kterých se jedná o jednotlivých legislativních návrzích a navrhují se pozměňovací návrhy pro plenární zasedání. Doteď výbory tvořilo 25 až 88 členů a stejný počet náhradníků. Kolik členů budou mít nynější nové výbory, ale navrhne až Konference předsedů, tedy předsedkyně Evropského parlamentu Roberty Metsolaové a šéfů jednotlivých parlamentních frakcí, která se schází tento týden ve čtvrtek.

Příští týden by na ustavujícím plenárním zasedání EP, které začíná v úterý, už mělo být oznámeno jmenovité složení jednotlivých výborů. Bude tedy už jasné, ve kterých výborech skončí i 21 českých europoslanců, kteří byli do Evropského parlamentu zvoleni. Následně v dalším týdnu výbory, tentokrát už v Bruselu, poprvé zasednou a zvolí si své předsedy a místopředsedy.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.