Aktualizace: 24.06.2024 16:58

Hamburk – Zatímco v úterním úvodním duelu na mistrovství Evropy proti Portugalcům v Lipsku se čeští fotbalisté chvílemi cítili jako doma, před středečním rozhodujícím zápasem o postup ze skupiny proti Turecku se musejí připravit na to, že početní převahu v hledišti budou mít soupeřovi fanoušci. Svěřenci trenéra Ivana Haška nicméně věří, že bouřlivá a možná i nepřátelská atmosféra na stadionu v Hamburku utkání nerozhodne. Podle záložníka Antonína Baráka by to dokonce český tým mohl zkusit využít ve svůj prospěch.

V Německu žije výrazná turecká menšina, což se projevilo třeba vloni v listopadu při vzájemném přípravném utkání v Berlíně. „Venkovní zápas ve vlastní zemi,“ napsal tehdy výstižně list Bild. I když se hrálo v Německu, jednoznačnou převahu v hledišti Olympijského stadionu měli Turci. Možná i proto jejich reprezentace zvítězila 3:2.

Turecká nadvláda se dá čekat také ve středu v druhém největším německém městě Hamburku. Oba soupeři dostali od UEFA stejně jako všechny účastnické země pro své příznivce na každý zápas skupiny na Euru shodně 10 tisíc lístků. Zbytek kapacity stadionu připadá neutrálním fanouškům, většinu zbývajících míst v padesátitisícové aréně tamního HSV tak podle všeho zaujmou zástupci turecké menšiny v Německu.

Český tým je na to nachystán. „Hraje se o všechno a myslím, že atmosféra na stadionu v takový moment nerozhodne. Je to 90 minut, které rozhodnou o tom, jestli půjdeme dál, nebo ne. Myslím, že dění v hledišti na nás nebude mít žádný vliv. Myslím, že to tak vnímá i tým. Bereme to jako fakt, že to tak bude a jsme na to dobře připraveni,“ uvedl Barák.

„Budeme se muset vyrovnat s hodně bouřlivou atmosférou, kterou od tureckých fanoušků očekávám. Když sleduji tureckou ligu, vím, že je to tam úplně jiné. Bude to mít speciální náboj,“ řekl pro uefa.com český obránce Robin Hranáč.

Pokud by se Turkům v zápase nedařilo, mohli by se horkokrevní fanoušci obrátit proti vlastním hráčům. Zároveň by mužstvo mohli donutit k až zbytečně útočné a riskantní hře. „Samozřejmě jakákoliv pozitivní nebo negativní podpora na stadionu může být pro jeden z týmů dobrá, ale může to být třeba i kontraproduktivní. Myslím, že to můžeme i využít v náš prospěch,“ přemítal Barák.

Že si turečtí fanoušci umějí najít cestu, jak se dostat do hlediště, zblízka poznal i bývalý český reprezentant David Jarolím. Pětačtyřicetiletý někdejší záložník HSV si v roce 2009 při domácím zápase s Galatasarayem Istanbul připadal v Hamburku jako venku.

„Byl to jen v uvozovkách domácí zápas. Samotná cesta trvala asi dvě hodiny, málem jsme se ani nestihli pořádně připravit na zápas. Kapacita stadionu pak byla z větší části naplněná hostujícími fanoušky, to jsme byli naštvaní,“ vzpomínal Jarolím v rozhovoru s novináři. „Je třeba očekávat, že oni jsou vynalézaví. Jsou to fanatici. Dokážou si lístky sehnat, třeba i přeplatit fanoušky soupeře. Myslím, že převahu mít každopádně nebudeme. V utkání asi jo, ale v hledišti ne,“ dodal s úsměvem.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.