Telemarketingová firma Stander lidem nejdříve pošle zboží, následuje nátlak, faktury a vyhrožování exekucí. A to i za zboží, které nepřišlo. Podle zjištění Aktuálně.cz jsou přitom některé smlouvy, na základě kterých firma peníze vymáhá, neplatné. Stander navíc tvrdí, že dohody jen po telefonu neuzavírá. Ani to ale není pravda. Firma švédského jednatele už připravila o peníze stovky Čechů.

Za „nepoužitelný šunt“ zaplatil zhruba desetkrát.  „Volali mi i z vymahačské agentury, že se mám vyhnout exekucím a zaplatit. Říkali, že mi obstaví účet,“ popsal už dříve svou zkušenost pro Aktuálně.cz jeden z nedobrovolných zákazníků firmy Tomáš, jehož skutečné jméno redakce zná.

Telemarketingová firma Stander mu původně zavolala s nabídkou, že mu zhruba za sto korun zašle sadu žiletek na vyzkoušení. A když bude spokojený, budou mu je posílat pravidelně. Tomáš souhlasil. Když ale žiletky přišly, šlo podle něj o zcela nekvalitní výrobek. Chtěl tedy odběr odhlásit. Jak ale zjistil, je to téměř nemožné. 

„Jakmile člověka dostanou do spárů, nejde to žádným způsobem zrušit,“ říká. Telefonní čísla, která firma uvádí jako kontaktní, nefungovala. Firmu se mu nepodařilo zkontaktovat ani písemně.

Když ji tehdy redakce Aktuálně.cz konfrontovala s tím, že od roku 2023 není podle českých zákonů možné uzavírat smlouvu pouze po telefonu, hájila se tím, že zboží neprodává novým zákazníkům, ale jen těm, kteří smlouvu uzavřeli před tímto datem. To však není pravda. Redakce mluvila s několika lidmi, kteří tvrdí, že je firma v posledních dvou letech kontaktovala pouze po telefonu a pak po nich vyžadovala peníze za zboží. A to na základě neplatné smlouvy.

Například Annu, jejíž pravé jméno redakce zná, firma kontaktovala v září 2024. Podle ní pouze po telefonu jí nabídla balíček kolagenu za zvýhodněnou cenu 200 korun s následným pravidelným zasíláním.

„Bohužel jsem první zásilku zcela přehlédla. A teprve když přišla koncem listopadu další zásilka, již s fakturou na plnou částku měsíční dávky za 599 korun, zjistila jsem, že produkt mi svojí formou balení v jednotlivých sáčcích nevyhovuje,“ říká. 

Firma dodávky zboží po výpovědi sice ukončila, ale začala požadovat uhrazení čtyř údajně odeslaných zásilek. Poté nastoupili vymahači, kteří ženě začali vyhrožovat exekucí. Částka se postupně i kvůli poplatkům za vymáhání zvýšila až na čtyři tisíce korun. Část už žena zaplatila. „Stále jsem neuhradila jednu nedodanou zásilku ani poplatky za vymáhání. Obavy z dalšího navýšení dluhu a případných exekucí mě stále děsí,“ říká. „Smlouvu“ přitom uzavřela jen po telefonu, žádné dodatečné potvrzení firmě nedala.

Cílí na seniory 

Firma, na niž si na webu spotřebitelské organizace dTest stěžuje přes 900 zákazníků, sídlí v malé vesnici v Polsku. Jejím ředitelem je Švéd Jon Cristian Leander Engström. Jak už dříve informovalo Aktuálně.cz, muž se tímto byznysem zabývá dlouhodobě a podobných firem provozoval po Evropě více. 

Nepoctivé praktiky jeho firmy popisovaly švédské noviny už před více než deseti lety. Objevil se i případ, kdy údajně posílali zboží ženě s alzheimerem, která si na objednávku nepamatovala, a vynucovali po ní platby. Muž na otázky, které mu reportér poslal přes sociální síť, nereagoval.

Česká obchodní inspekce na firmu eviduje desítky stížností. Evropské spotřebitelské centrum pak za poslední tři roky dokonce stovky případů. „V posledním roce, od února 2024 dosud, inspekce obdržela desítku podání, v nichž podavatelé upozorňují na to, že ačkoliv neposkytli písemný souhlas s uzavřením smlouvy, nevyžádanou zásilku obdrželi,“ říká Aktuálně.cz mluvčí inspekce František Kotrba.

Dodává, že praktiky společnosti cílí mimo jiné na seniory jako zranitelnou skupinu. „Příkladně osmdesátiletá seniorka obdržela telefonicky nabídku na ‚dárek zdarma‘ a následně společně s balíčkem obdržela i fakturu na několik set korun, nikomu přitom neposkytla své osobní údaje,“ popisuje.

I pokud lidé „smlouvu“ vypovědí, nemají vyhráno. Společnost ukončení neuzná a zasílá balíčky dál. „K uzavření smlouvy přitom nedošlo, protože společnost nezaslala spotřebiteli e-mail se shrnutím objednávky, kterou by spotřebitel měl dle zákona potvrdit v odpovědi, aby smlouva byla platná,“ vysvětluje Kotrba, proč smlouva vůbec není platná.

Scénář je vždy podobný. „Telefonicky jsem jedenkrát souhlasil se zasláním vzorku ponožek a pracích ubrousků. Nevyžádanou zásilku jsem jednou zaplatil, od té doby chodily výzvy k zaplacení dalších zásilek, ovšem ty jsem neobdržel. Nyní je na mně vymáháno penále a Stander hrozí exekucí,“ popisuje jeden z klientů na webu organizace dTest.

Aktuálně.cz se firmu opakovaně pokoušelo kontaktovat. Telefonní číslo, které je uvedené na českých stránkách společnosti, zvedla polsky mluvící žena. Tvrdila, že otázkám, které jí reportér pokládal česky a anglicky, nerozumí. A odkazovala na e-mailovou adresu.

Na druhém z uvedených čísel se ozývá mužský hlas, který oznamuje, že infolinka byla zrušena. Redakce se na Stander obrátila i přes e-mail. Přišla pouze automatická zpráva slibující odpověď do 48 hodin. Už se ale nikdo neozval.

Smlouva jen po telefonu je neplatná

„Mému otci volala firma Stander v listopadu 2024, že mu zdarma zašlou vzorky nějakých potravinových doplňků a zda s tím souhlasí. Je to už starší člověk a bohužel se nechal zlákat,“ říká Petra, jejíž pravé jméno redakce zná. „Původně měly přijít pouze vzorky zdarma, ale to se nestalo,“ říká.

Jejímu otci přišla první obálka v hodnotě 190 korun s pár vzorky a fakturou s tím, že může odstoupit od smlouvy pouze písemnou formou na adresu poštovní přihrádky, kde ale nedostanete žádné potvrzení o doručení či převzetí. „Tento týden dostal další balíček, již v hodnotě 590 korun a opět s fakturou. Zatím jsme nezaplatili nic, ale rodiče se obávají exekutorů,“ dodává.

Aktuálně.cz má k dispozici e-mailovou komunikaci, kterou žena se společností vedla. Firma v ní výslovně uvádí, že smlouvu uzavřela po telefonu. „Smlouva byla uzavřena během telefonického rozhovoru s naším konzultantem,“ psali jí.

Žena pak kontaktovala Českou obchodní inspekci i další instituce. „Tam mi potvrdili, že smlouva nebyla platně uzavřena, a je tudíž neplatná. A nemají právo požadovat zaplacení zboží,“ říká. Firmě zboží poslala zpátky a napsala jí, že porušuje zákon. „Dostala jsem od nich ještě asi dva e-maily, že chtějí zaplatit faktury. Tak jsem jim opakovaně napsala, že nic platit nebudeme a že jsou nahlášeni na českou i evropskou inspekci jako podvod. Pak už nenapsali,“ popisuje.

Zajímavostí je, že vymahačská firma Smart Inkasso sídlí na stejné adrese jako Stander. Jak dohledala redakce v polském veřejném rejstříku, pod stejným daňovým číslem, jaké uvádějí vymahači, je nyní registrovaná firma Stander. I údaje v dalších rejstřících pak naznačují, že Smart Inkasso je jen dřívější jméno firmy Stander. Stejná vymahačská firma pak pro Stander údajně vymáhá i dluhy od lidí, kteří si nic neobjednali. V souvislosti s vymáháním neexistujících dluhů se o ní už před třemi roky psalo i v českém tisku.

Stander na nikoho exekutory ve skutečnosti ještě neposlal

  • „Před rokem a půl se nám ve spolupráci s Evropským spotřebitelským centrem v Polsku podařilo v téměř stovce sporů vyjednat, že společnost přestane vymáhat domnělé dlužné částky, ale po několika měsících začala tytéž spotřebitele obesílat znovu s výzvou k zaplacení,“ říká ředitel ESC Ondřej Tichota.
  • Dodává, že k vymáhání domnělých pohledávek Stander využívá jinou společnost a hrozí náklady na exekutora. Ten ale může konat až na základě pravomocného rozhodnutí soudu. „Zatím nevíme o případu, kdy by se podobně fungující společnost na soud byť jen obrátila, natož aby ten rozhodl v její prospěch,“ říká.
  • Podle centra se lidé snaží postupovat férově a raději došlé balíčky zaplatí, aby neměli problémy, a pak se snaží odstoupit od smlouvy a žádají o vrácení peněz. 
  • „To se ale v tomto konkrétním případě neukazuje jako fungující způsob, ačkoliv by podle zákona dával smysl. Pokud se nedaří s prodávajícím dohodnout a subjekt není ochoten k mimosoudnímu řešení sporů, nezbývá než obrátit se na soud,“ říká Tichota.

Video: Maturita na počkání za 30 tisíc. Natočili jsme ženu, která prodává falešná vysvědčení (22. 4. 2024)

Video: Michaela Prešinská

Podíl.
Exit mobile version