Aktualizace: 6.05.2024 16:08

Praha – Finští hokejisté mají v pětadvacetičlenné nominaci na mistrovství světa v Praze a Ostravě čtyři posily z NHL a pět olympijských vítězů z Pekingu z roku 2022. Už při triumfu na Českých hrách (Betano Hockey Games) v Brně minulý týden měl kouč Jukka Jalonen k dispozici obránce Olliho Määttäho z Detroitu a útočníky Jesseho Puljujärviho s Valtterim Puustinenem z Pittsburghu. Forvard Mikael Granlund ze San Jose se připojí až v Praze. Finové budu v pátek prvním soupeřem české reprezentace na šampionátu.

Finové mají kádr plný hráčů ověnčených úspěchy. Zlato z olympiády v Pekingu i z mistrovství světa v Tampere ve stejném roce mají brankář Harri Säteri ze švýcarského Bielu, útočníci Hannes Björninen ze švédského Örebra a Saku Mäenalanen ze švýcarského Langnau a obránce Mikko Lehtonen z Curychu, který by také u triumfu na světovém šampionátu v roce 2019 v Bratislavě a Košicích.

Pod pěti kruhy slavil i útočník Iiro Pakarinen z IFK Helsinky. Členem vítězného týmu na předloňském šampionátu byl také útočník Jere Innala ze švédské Frölundy, mistrem světa z roku 2019 je obránce Oliwer Kaski z HV 71. Mikael Granlund byl u zisku zlata na Slovensku v letech 2011 i 2019.

Säteri s Björninenem a Mäenalanenem mají stejně jako Määttä, Kaski, Pakarinen, Puustinen a Innala i stříbro z MS v Rize z roku 2021. Pakarinen je vicemistrem světa i z Minsku 2014, kde se představil také další forvard Pekka Jormakka z Jukuritu Helsinky. Määttä je dvojnásobným vítězem Stanleyova poháru s Pittsburghem z let 2016 a 2017 a na olympijských hrách v Soči 2014 získal bronz.

Na loňském mistrovství světa v Tampere, kde Finové vypadli ve čtvrtfinále s Kanadou po porážce 1:4, byli gólman Emil Larmi z Växjö a obránce Lehtonen, Määttä a útočníci Björninen, Ahti Oksanen ze švédského Oskarshamnu, který v sezoně 2021/22 hrál v české extralize za Hradec Králové.

Zkušenosti z NHL má dalších dalších šest hráčů. Säteri odchytal 15 zápasů za Floridu a Arizonu, bek Juuso Riikola z Langnau sehrál 80 utkání za Pittsburgh, Lehtonen 26 utkání za Toronto a Columbus a Rasmus Rissanen z Örebra šest utkání za Carolinu. Útočník Pakarinen má na kontě za Edmonton 134 duelů v základní části a jeden další v play off a Mäenalanen 94 duelů za Carolinu a Winnipeg.

Na velké mezinárodní akci budou debutovat brankář Lassi Lehtinen z MoDo Hockey, obránci Jesper Mattila z KalPy Kuopio, Vili Saarijärvi z Langnau, Veli-Matti Vittasmäki z mistrovské Tappary Tampere a útočníci Arttu Hyry z Kärpätu Oulu, Juha Jääskä z IFK Helsinky, Oliver Kapanen z KalPy Kuopio, Rasmus Rissanen z Örebra, Patrik Puistola se sedmnáctiletým Konstou Heleniusem z Jukuritu Helsinky, který finský tým doplnil na závěr turnaje v Brně po domácím mistrovství světa hráčů do 18 let v Espoo.

Oproti Českým hrám vypadli obránci Atro Leppänen z Sport Vaasa, Aleksi Matinmikko z Ässätu Pori, Tobias Winberg z Jyväskylä, Axel Rindell z Timry a útočníci Julius Mattila z Lukko Rauma, Eemeli Suomi z Ilvesu Tampere, Joona Luoto z Bernu, Lauri Pajuniemi z Malmö a zraněný Markus Nurmi z TPS Turku.

Finové v přípravě vyhráli dvakrát nad Lotyšskem 3:2 v prodloužení a 3:2. Švédsku doma podlehli 0:4 a poté zvítězili 2:1 v prodloužení, následně zdolali Švédy na jejich ledě 2:0 a 3:0. V Brně porazili Česko 4:1, Švýcarsko 3:1 a Švédsko 4:3 po samostatných nájezdech.

Na MS se v základní skupině A v Praze po duelu s Českem utkají s Velkou Británií, Norskem, Rakouskem, Kanadou, Dánskem a Švýcarskem.

Nominace hokejistů Finska na mistrovství světa v Praze a Ostravě (10.-26. května):

Brankáři: Emil Larmi (Växjö/Švéd.), Lassi Lehtinen (MoDo Hockey/Švéd.), Harri Säteri (Biel/Švýc.),

obránci: Juuso Riikola, Vili Saarijärvi (oba Langnau/Švýc.), Jesper Mattila (KalPa Kuopio), Veli-Matti Vittasmäki (Tappara Tampere), Oliwer Kaski (HV 71/Švéd.), Mikko Lehtonen (Curych/Švýc.), Olli Määttä (Detroit/NHL), Rasmus Rissanen (Örebro/Švéd.),

útočníci: Konsta Helenius, Pekka Jormakka, Patrik Puistola (všichni Jukurit Mikkeli), Juha Jääskä, Iiro Pakarinen (oba IFK Helsinky), Jesse Puljujärvi, Valtteri Puustinen (oba Pittsburgh/NHL), Arttu Hyry (Kärpät Oulu), Oliver Kapanen (KalPa Kuopio), Hannes Björninen (Örebro/Švéd.), Mikael Granlund (San Jose/NHL), Jere Innala (Frölunda/Švéd.),Saku Mäenalanen (Langnau/Švýc.), Ahti Oksanen (Oskarshamn/Švéd.).

jip ura

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.