
Aktual.: 17.07.2025 09:40
Praha – Dokument Velký vlastenecký výlet režiséra Robina Kvapila zachycuje reakce lidí, kteří vidí válku na Ukrajině jinak, než jednoznačnou vinu Ruska. Štáb filmu vzal příznivce ruského prezidenta Vladimira Putina do centra válečného konfliktu, aby se přesvědčili, zda média referují o dopadech války na Ukrajině pravdivě. Na casting se filmařům přihlásilo šedesát lidí a na Ukrajinu nakonec odjeli se štábem dva muži a jedna žena stojící víceméně na ruské straně. Snímek bude v tuzemských kinech k vidění od 21. srpna. ČTK o tom za tvůrce informovala Martina Reková.
Ukrajina se od 24. února 2022 brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Tvůrci dokumentu se snaží v dokumentární road movie z Prahy do válkou zmítaného Charkova až na Donbas ukázat, jak vypadá válka na Ukrajině na vlastní oči. Zachycují atmosféru války a reakce lidí, kteří v České republice pochybují o předkládaných faktech. Nad hlavami jim létají rakety, chodí mezi masovými hroby, schovávají se v krytech, mluví s dětmi v podzemní škole v metru, se zraněnými vojáky nebo truchlícími pozůstalými.
„Nápad na Velký vlastenecký výlet vznikl před rokem z potřeby vzít do války lidi, kteří ji zpochybňují. Že to může být místy velmi kruté, bylo jasné už z obhlídek, kdy jsme byli například pár hodin po dopadu ruských raket na dětské onkologii v Kyjevě. Chtěli jsme to ale podstoupit, abychom otevřeli oči všem těm, kdo u nás snad ještě nevidí, čeho je ruský režim schopný na Ukrajině. A že neexistuje důvod myslet si, že by toho nebyl schopný u nás,“ uvedl režisér Kvapil.
Součástí štábu byl kriminolog Petr Pojman, který doprovázel filmaře jako bezpečnostní analytik, oporou v krizových a možných traumatických situací byl psychiatr Petr Pöthe. Po dobu natáčení na Ukrajině doprovázela celou skupinu jako překladatelka a průvodkyně Lucie Řehoříková, která v minulosti vedla šest let České centrum v Kyjevě. Všichni měli v telefonech staženou aplikaci, která v reálném čase alarmem upozorňuje, kam v daném okamžiku letí raketa.
„Charkovská metropole je zhruba jen třicet kilometrů od ruských hranic, přestože si můžete k snídani v kavárně dát latté s avokádovým toastem, v pozadí jsou téměř vždy slyšet salvy dělostřelectva. Cítil jsem velikou odpovědnost za celý štáb, ohromný respekt k Ukrajincům, kteří se v tomto snaží žít a přežít,“ podotkl producent filmu Jakub Drocár z Punk Film.
Robin Kvapil je absolventem divadelní režie na JAMU a katedry dokumentární tvorby na FAMU. Jeho celovečerním hraným debutem byla komedie o brněnském geniu loci Všechno bude fajn z roku 2017, na poli dokumentu pak spolupráce na filmové reportáži z prezidentské kampaně Michala Horáčka Máme na víc.