Komerční prezentace Aktual.: 28.08.2024 12:54

Praha – Časosběrný film režiséra Dominika Kalivody Velký finále PSO ukazuje, co obnáší činnost amatérského orchestru Police Symphony Orchestra z Police nad Metují. Mapuje více než tři roky života hudebních nadšenců s průměrným věkem 23 let, kteří se od hraní na náměstích a v nádražních halách stali prvním amatérským orchestrem zakončujícím festival Smetanova Litomyšl, kde doprovodil francouzskou zpěvačku Zaz. V kinech bude mít premiéru 29. srpna.

„Uvidíme, jaké bude pokračování. Film Velký finále obsahuje několik dílčích finále, jako byl koncert v pražské Lucerně nebo koncert se Zaz na Smetanově Litomyšli. Poté, co odbavíme tento film, bude naše první koncertní štace 6. prosince v Rudolfinu. K tomuto prostoru máme jako k Mekce českých koncertních síní velký respekt. Ale míříme dál, naše sny jsou bezedné,“ řekl ČTK po dnešní projekci pro novináře dirigent Joel Hána.

Snímek Velký finále PSO se stal zahajovacím filmem 64. ročníku Zlín film festivalu, kde byl oceněn Zvláštní cenou prezidenta festivalu. Dále ho uvedli například na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Filmový profil symfonického orchestru, který tvoří desítky mladých hudebníků, ukazuje okamžiky euforické radosti i problémy způsobené pandemií covidu nebo bolestné odchody některých členů.

„Velký finále není rozhodně film pouze o amatérském orchestru z malého města, který hraje na koncertech, pořádá benefiční akce a plní si své sny. Mnohem více dává nahlédnout do zákulisí, zachycuje, jak dění orchestru ovlivňuje osobní život jednotlivých členů, a snaží se poodkrýt, co je vlastně podstatou Police Symphony Orchestra,“ podotkl režisér Kalivoda.

PSO v roce 2010 založili sourozenci Petra a Jakub Soukupovi. Dnes těleso tvoří několik desítek hudebníků, kteří zkouší v polickém klášteře. V repertoáru PSO jsou různé hudební žánry „od Bacha po Vlacha“. Za dobu své své existence spolupracovali s umělci jako Tomáš Klus, Marta Kubišová, Ivo Kahánek, Ondřej Ruml nebo Dasha a uměleckými soubory z Divadla Járy Cimrmana, Baletu Národního divadla nebo Kühnova smíšeného sboru.

Na začátku roku 2021 v době pandemie koronaviru PSO odehrál živý koncert nazvaný Na slyšenou! Koncert byl komponovaný jako happening na podporu živé kultury a prostřednictvím místních rozhlasů zazněly čtyři skladby ve všech 14 krajích Česka. Hudba byla přenášena prostřednictvím skrytého odkazu na kanálu youtube, který dopředu obdrželi přihlašovatelé z jednotlivých míst. Orchestr má za dobu svého působení za sebou stovky koncertů, kromě ČR hrál i v Dánsku či v Polsku. Benefičními koncerty podpořil částkou 3,2 milionu korun různé dobročinné projekty.

Podíl.
Exit mobile version