Komerční prezentace Aktual.: 11.07.2025 15:10

Karlovy Vary – Vizuálně poetický film Fichtelberg režiséra Šimona Koudely, který dnes představili na besedě na karlovarském festivalu, oživuje odkaz Karla Zemana. Dobrodružný snímek měl světovou premiéru na 65. ročníku Zlín Film Festivalu, kde vzbudil velký zájem. Stylizovaný příběh o mladém rytíři, který se vydává za poznáním i svobodou, kombinuje hrané scény s animací.

„Karel Zeman je pro mě génius světového formátu. Má filmy, které jsou od začátku do konce trikové. To já ve snímku Fichtelberg nemám, spíše jsme se rozhodli jít cestou hraného filmu s animovanými pasážemi. Ke Karlovi Zemanovi bych to přirovnal v tom smyslu, že on rád kombinoval hranou akci s animací. Dá se proto říct, že je pro mě inspirací. Ale dávám to velkých uvozovek, protože jeho věci jsou tak nádherné a my jsme proti němu vlastně hraný film,“ řekl ČTK režisér Koudela.

Film podle Koudelova původního námětu a scénáře uvede distribuční společnost CinemArt do kin 9. října.

Výrazným prvkem filmu je výtvarné ztvárnění využívající vícevrstvou obrazovou kompozici, kde se propojují hrané záběry s animovanými prvky. Ty jsou digitálně stylizované do atmosféry středověkých kronik, iluminací a rytin. Fichtelberg tak propojuje fantaskní svět s historickým podkladem a vizuálně bohatou stylizací. Film se natáčel na působivých lokacích, mimo jiné v lomu Požáry, v Českosaském Švýcarsku, na Kokořínsku, v klášteře Doksany či v Praze.

Hlavní roli Petra ztvárnil Jan Dlouhý. Vedle něj se ve filmu objevují Ivan Franěk, Ondřej Stupka, Jaroslav Plesl, Jiří Štěpnička nebo Karel Dobrý.

Příběh se odehrává v roce 1547 v Jizerských horách, kde se české, německé a italské obyvatelstvo setkává v oblasti českých hraničních hor. Do osady Urbach přijíždí mladý rytíř Petr Pětipeský z Chýš a Egenbergu. Vladyka Smiřický mu dal za úkol řídit stavbu kamenného mostu přes hlubokou propast, aby se otevřela cesta k očekávanému bohatství ukrytému v horách. Místní osadníci ale žijí v zajetí pověr a stavby se bojí. Rytíř Petr si začíná uvědomovat, že za jejich strachem se skrývá skutečné nebezpečí.

„Je to cenný projekt, podklad pro rodinný dobrodružný film s filozofickým přesahem. Zároveň je to připomínka fantastické, a přitom pravdivé historie zapomenutých dolů a skláren v českém pohraničí,“ uvedla dramaturgyně Tereza Brdečková.

Koudela je zkušeným dokumentaristou i autorem animací. Jeho půlhodinový snímek Trosečník byl ve světové premiéře uveden v soutěži na mezinárodním festivalu v Káhiře a mimo jiné získal ceny na festivalu v Houstonu a v Dillí. Pro Českou televizi natočil dokumentární snímky a režíruje pořady a přenosy, zejména s hudební tematikou. Jako autor animací a trikových záběrů kooperoval na různých českých filmech.

 

Podíl.
Exit mobile version