
Komerční prezentace Aktual.: 14.05.2025 13:25
Budapešť – Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to dnes agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
Na seznamu by se organizace mohly ocitnout, pokud SPO rozhodne, že jejich činnost „podkopává nezávislý, demokratický a na právním státu založený charakter Maďarska“ nebo narušuje „maďarskou křesťanskou kulturu“. Za hrozbu by mohlo být považováno i zpochybňování nadřazenosti manželství či rodiny, podotkl Reuters. Organizace na seznamu by čekalo monitorování bankovních účtů ze strany úřadů, které by mohly zablokovat finanční prostředky ze zahraničí, pokud by je označily za hrozbu.
Podle AP by organizace musely získat pro financování ze zahraničí zvláštní povolení od maďarských úřadů. Pokud dostaly neschválené zahraniční financování, hrozila by jim pokuta 25krát vyšší, než činila částka samotného přijatého financování, napsala AP. Podle Reuters v návrhu zákona stojí, že pokud by organizace nebyla schopna pokutu zaplatit do 15 dnů, musela by ukončit činnost.
Jedná se o významnou eskalaci dlouhodobých zásahů vlády proti kritickým médiím a nevládním organizacím, napsala AP, podle níž parlament bude o návrhu zřejmě hlasovat v příštích dnech a dá se čekat, že ho schválí, neboť má Fidesz v zákonodárném sboru dvoutřetinovou většinu.
Orbán dlouhodobě obviňuje politické oponenty, nevládní organizace a média ze služby zahraničním zájmům, napsala už dříve agentura AFP. Maďarsko pod jeho vládou roky potírá nevládní organizace a nezávislá média a přijímá zákony, které podle kritiků mají za cíl stigmatizovat a brzdit uskupení, jež poskytují ochranu ženám či menšinám, nabízejí podporu v oblasti lidských práv nebo odhalují korupci na úřadech, napsala AP.
Tyto snahy zintenzivnily v roce 2023, kdy Orbánova vláda zřídila Úřad na ochranu suverenity, který má za úkol vyšetřovat organizace a média, jež podle něj uplatňují zahraniční vliv. Úřad vznikl na základě maďarského zákona o svrchovanosti, který jeho kritici v Maďarsku i v zahraničí nazývají nástrojem Orbánovy vlády k potlačování oponentů. Přirovnávají ho k ruskému zákonu o „zahraničních agentech“, který Moskva používá k umlčení kritiků. Podle vládní strany Fidesz je nezbytný k ochraně před zahraničními politickými zásahy.
Řada maďarských nezávislých médií a nevládních organizací čelících rostoucímu tlaku ze strany vlády se stále více spoléhá na mezinárodní granty a pomoc, podotkla AP.
Evropská komise (EK) se Maďarsko kvůli zákonu rozhodla zažalovat, neboť podle ní porušuje právo Evropské unie. Orbánova vláda vede s EK řadu sporů o reformy, jimiž se podle komise i některých členských států EU pokouší omezovat demokracii v zemi. Orbán tvrdí, že chrání Maďarsko před nežádoucím vlivem liberálních hodnot prosazovaných Bruselem. EU zablokovala miliardy eur určených pro Maďarsko kvůli porušování principů právního státu.
Orbán je u moci nepřetržitě posledních 15 let a je nejdéle sloužícím lídrem v unijní zemi, upozornila AP, která připomněla, že Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby. Na ty upozorňuje i Reuters, podle něhož Orbánův Fidesz čelí bezprecedentní výzvě, která se zrodila s novou opoziční stranou vedenou Péterem Magyarem.