Slovenský premiér Robert Fico vyzval šéfa ústavního soudu Ivan Fiačana k rezignaci. Fico to zdůvodnil tím, že soud podle premiéra o svém rozhodnutí pozastavit části změn v trestním právu minulý týden nejprve informoval „nepřátelská média“ a nikoliv účastníky řízení. Fico také oznámil, že vláda připraví návrh dílčích změn trestního zákoníku, které by podle něj ústavní soud nemusel zpochybnit.

Slovenský ústavní soud minulý týden ve středu na neveřejném jednání pozastavil platnost parlamentem schválené velké novely trestního zákoníku, která předpokládá snížení trestů za korupci, až na výjimky také za ekonomické trestné činy a rovněž zkrácení promlčecích dob trestných činů. Stejně postupoval soud i vůči několika změnám v trestním řádu, nikoliv ovšem ve vztahu k zrušení elitního útvaru prokuratury, který tak zanikne k 20. březnu.

„Předsedou ústavního soudu nemůže zůstat člověk, který si neuhlídá na pracovišti, jež řídí, takovouto závažnou věc,“ řekl Fico, když zpochybňoval postup ústavního soudu při zveřejnění rozhodnutí.

Ústavní soud o svém rozhodnutí oficiálně informoval až ve čtvrtek. Už ve středu, kdy svůj verdikt elektronicky doručil například ministerstvu spravedlnosti, o něm informovala některá média, která Fico opakovaně kritizuje a odmítá jim odpovídat na dotazy. Podněty k přezkoumání změn v trestním právu podala ústavnímu soudu prezidentka Zuzana Čaputová a opoziční strany.

Fiačan se předsedou ústavního soudu stal v roce 2019 za třetí vlády Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Ústavní soudce i předsedu tohoto soudu jmenuje podle ústavy hlava státu.

„Nový prezident, který přijde, by měl vyvodit vůči předsedovi ústavního soudu odpovědnost za tento skandál obrovských rozměrů, že o takovém závažném rozhodnutí dostala média nepřátelská vůči vládě informace dříve než samotní účastníci,“ tvrdil Fico.

Favoritem březnových prezidentských voleb je předseda parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini.

Opozice premiéra za jeho výpad proti šéfovi ústavního soudu kritizovala. „Fico ve skutečnosti ústavním soudem hluboce pohrdá. Ústavním soudem, ústavou a spravedlností pohrdají jen diktátoři. Obáváme se, že Fico se definitivně rozhodl vyslat Slovensko na cestu nové totality a diktatury,“ řekl expremiér a šéf hnutí Slovensko (dříve OLaNO) Igor Matovič.

Předseda nejsilnějšího opozičního hutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka řekl, že je nehorázné, aby předseda vlády vyhrožoval šéfovi ústavního soudu.

Vláda bude podle Fica navzdory rozhodnutí ústavního soudu připravovat dílčí změny v trestním právu, které jsou podle něj užitečné a se kterými by ústavní soud nemusel být problém.

Fico opět kritizoval, že ústavní soudci prolomili dosavadní praxi a pozastavili platnost části změn v trestním právu, byť schválený zákon ještě nebyl publikován. Opozice už dříve tvrdila, že představitelé vládní koalice záměrně zdržují zveřejnění schváleného zákona ve Sbírce zákonů, aby ústavnímu soudu omezili čas na rozhodování. Ani téměř měsíc od schválení balíků zákonů o změnách v trestním právu nebyly změny oficiálně zveřejněny.

Slovenský premiér dal najevo že vláda nebude zdržovat zveřejnění rozhodnutí ústavního soudu, které bude závazné až po publikaci ve Sbírce zákonů. Většina změn v trestním právu měla nabýt právní moci v polovině března. Pokud by se tak stalo byť jen na jeden den, vztahovaly by se také na případy, které soudy dosud nestihly pravomocně uzavřít.

Opozice tvrdí, že cílem novely bylo dosáhnout beztrestnosti stíhaných osob s vazbami na nynější vládní koalici. Ta naopak změny obhajuje snahou sladit ukládané tresty na Slovensku s jinými evropskými zeměmi.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.