Zátarasy, bezpečnostní kontroly a četné policejní hlídky v centru a bezprostředním okolí slovenské Handlové provázely čtvrteční návštěvu premiéra Roberta Fica v tomto městě. Ministerského předsedu zde před rokem postřelil atentátník. Fico i nyní pozdravil na místním náměstí obyvatele, loni na něj útočník právě v podobné situaci vystřelil.
Slovenští vládní a opoziční politici mezitím pokračovali ve vzájemném obviňování z toho, kdo nese v zemi hlavní odpovědnost za vyhrocování nálad ve společnosti, které loni vedlo až k pokusu o zastřelení předsedy vlády.
Slovenský premiér na první výročí pokusu o atentát na svou osobu svolal opět výjezdní zasedání vlády do Handlové. Loni v polovině května, když Fico šel na místní náměstí pozdravit lidi, na něj útočník z bezprostřední blízkosti opakovaně vystřelil a vážně ho zranil.
Zpřísnění bezpečnostních opatření
Nyní premiér přišel k hrstce obyvatel Handlové v doprovodu několika členů své ochranky už před schůzí vlády; vše se odehrálo v klidu. Policisté značnou část náměstí ohradili kovovými zábranami a hlídkovali u nich. Jejich kolegové sledovali dění také ze střechy Domu kultury, kde se členové Ficova kabinetu stejně jako před rokem sešli k jednání. Připravena byla sanitka i záchranáři, na náměstí bylo odhadem více policistů než veřejnosti.
Slovenský premiér po atentátu poprvé navštívil Handlovou už loni v září. Ve městě, které leží v Trenčínském kraji a které je od Bratislavy vzdáleno zhruba 200 kilometrů, v roce 2021 skončila průmyslová těžba uhlí.
Nyní čtyřnásobný premiér Fico už v minulosti pořádal jednání svých vlád v regionech a nepřestal ani po loňském útoku. V souvislosti s výjezdními jednáními vlády policie zpřísnila bezpečnostní opatření. Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok po střelbě na Fica odmítl pochybení ochranky, na které upozorňovali někteří odborníci.
Vládní politici včetně premiéra i v uplynulých dnech opakovaně připisovali odpovědnost za loňský útok Fica opozici. Ta oponuje s tím, že právě předseda vlády svými vulgárními výroky nejvíce přispívá k šíření nenávisti na Slovensku. Například hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče tvrdilo, že Ficova strana Smer se v souvislosti s atentátem rozhodla udělat ze svého předsedy mučedníka, čímž zakrývá vlastní selhání při řízení země.
Třetina Slováků má o atentátu pochybnosti
Šutaj Eštok ve čtvrtek oznámil, že jeho úřad připraví zákon o boji proti nenávisti na internetu. Ministr rovněž navrhne, aby nenávistné projevy byly přestupkem nebo trestným činem. Podle průzkumu agentury NMS, který zadal list Sme, více než třetina lidí na Slovensku, nejvíce pak sympatizanti nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko, má pochybnosti o tom, zda k atentátu na Fica loni vůbec došlo.
„Je to (podle nich) konspirace, která potvrzuje, že Robert Fico je nepřítel, který je schopen udělat všechno, i zinscenovat atentát, aby dokázal upevnit moc a odstranit demokracii na Slovensku,“ popsal tyto úvahy analytik NMS Mikuláš Hanes.
Střelce na Fica policisté bezprostředně po činu zadrželi. Atentátník pak odmítl, že by chtěl premiéra zabít. Prokuratura na něj podala obžalobu pro trestný čin teroristického útoku, za který mu hrozí doživotí. Soudní proces se střelcem by měl začít v červenci.