Aktualizace: 9.07.2024 11:04

Bratislava – Slovenský premiér Robert Fico necelé dva měsíce od atentátu dnes poprvé přišel na schůzi svého kabinetu. Při příchodu do jednacího sálu vlády se novinářům vyhnul, při chůzi se opíral o hůl. Veřejných akcí se ministerský předseda začal zúčastňovat minulý týden; první veřejné vyjádření, prostřednictvím videonahrávky, měl už v červnu.

Fica útočník opakovaně postřelil z bezprostřední blízkosti v polovině května poté, co politik po výjezdním zasedání vlády v Handlové přišel pozdravit lidi na místní náměstí. Fico byl hospitalizován zhruba dva týdny a pak pokračoval v domácí léčbě.

Na veřejné akci se Fico poprvé objevil minulý pátek, kdy se zúčastnil oslav svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. V projevu tam hovořil také o potřebě vybudování hráze proti progresivistickým a liberálním ideologiím a přirovnal je k rakovině. V pondělí pak přijel na pole na západním Slovensku pozdravit zemědělce během probíhající sklizně.

První veřejné vyjádření po atentátu měl Fico krátce před červnovými volbami do Evropského parlamentu. V nahrávce tehdy řekl, že vůči útočníkovi necítí nenávist. Střelce ale zároveň označil za aktivistu slovenské opozice, v proslovu rovněž kritizoval opoziční strany, poměry v EU, slovenské nevládní organizace, herce a média.

„Vrací se unavený, traumatizovaný a nazlobený muž,“ napsal o Ficovi zpravodajský portál Aktuality.sk. Podle něj Fico nechce usmíření, o kterém po atentátu na něj hovořili vládní i opoziční politici.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.