Slovenský premiér Robert Fico (Smer) navrhne změny ve vládě, pokud dva vládní partneři jeho strany do pondělí nezajistí po ztrátě poslanců koaliční většinu ve sněmovně. Strana Hlas v reakci uvedla, že je připravena jednat o rekonstrukci vlády. Předseda nejmenší vládní Slovenské národné strany (SNS) Andrej Danko kvůli ultimátu obvinil Fica z porušení koaliční dohody.
Tříčlenná slovenská vládní koalice přišla o většinu ve sněmovně poté, co Hlas v lednu vyloučil ze svých řad dva poslance a jeden další zákonodárce Hlasu pak minulý týden přestoupil k trojici nezařazených poslanců, která už loni na podzim opustila klub SNS.
Tito všichni nezařazení zákonodárci se sice nepřidali k opozici, svými postoji už ale dříve komplikovali vládní koalici hlasování ve sněmovně. Některé sporné návrhy proto vládní strany opakovaně odsouvaly z programu schůzí parlamentu, ve kterém trojice nynějších vládních stran měla po volbách většinu pouze čtyř hlasů.
Fico v úterý uvedl, že ho partneři požádali o čas do 17. února, kdy chtějí předložit návrhy řešení k obnovení vládní většiny. „Pokud Hlas a SNS do tohoto termínu nedosáhnou vnitrostranické dohody s poslanci, kteří opustili jejich kluby, akceptují, že předseda Smeru z pozice předsedy vlády přistoupí k řešení krizové situace a hned v ten samý den navrhne prezidentovi vícero změn ve vládě,“ pohrozil premiér, který dříve nevylučoval ani možnost konání předčasných voleb.
Kladná odezva Hlasu
„Oceňuji, že konečně začal premiér řešit tuto situaci jako předseda vládní koalice. To poslední, co tato země potřebuje, je příchod předčasných voleb,“ řekl předseda Hlasu a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.
Člen vedení Hlasu Peter Kmec uvedl, že v rámci přerozdělení funkcí je ve hře i jeho křeslo místopředsedy vlády pro plán obnovy a znalostní ekonomiku. Nevyloučil, že by mohl vystřídat svého stranického kolegu Richarda Rašiho ve funkci ministra investic, regionálního rozvoje a informatizace. S Rašim podle dřívějších informací slovenských médií počítá Hlas jako s kandidátem na uvolněnou funkci předsedy parlamentu.
Dankův apel na Fica
Šéf SNS Danko Ficův postup odsoudil. „Spolupracujeme spolu jako politické strany dlouhá léta, přesto si myslím, že způsobem, jakým jste se rozhodl řešit vzniklou koaliční krizi, je hrubým porušením koaliční dohody. Třikrát vám naše politická strana SNS pomohla stát se premiérem a vždy jste nás využili a následně téměř zničili. I při vzniku této vlády jsme jako SNS ustoupili z požadavků a je logické, že jsme nedokázali mocensky uspokojit všechny naše poslance. Všechno jste si rozhodli za našimi zády se stranou Hlas a tady je výsledek,“ uvedl v otevřeném dopise premiérovi.
Ficovi také vzkázal, že nemůže ministry měnit bez souhlasu jejich mateřských stran. Tvrdil rovněž, že premiér chce odebrat jedno ministerské křeslo jak Hlasu, tak SNS. „Vaším krátkodobým řešením je v rozporu s koaliční smlouvou odebrat straně Hlas ministerstvo a přidělit jej lidem, kteří zradili Hlas, a totéž chcete udělat i s ministerstvem cestovního ruchu a sportu. Dokonce nabízíte místa na své kandidátce i mým ministrům, což mě osobně zklamalo,“ konstatoval Danko v dopise.
Šéf SNS: Premiér žije v „politické izolaci“
Premiéra pak vyzval, aby nevytvářel politický tlak a nedehonestoval SNS a Hlas. „My potřebujeme Vás a Vy potřebujete nás, ale jakmile se rozhodnete jednat individuálně s lidmi, kteří zradili, je to Vaše rozhodnutí, které nebude mít dlouhou trvanlivost. Odmítám, abych byl pod politickým tlakem a vždy byl dobrým a loajálním mladším politickým bratrem,“ zdůraznil Danko.
„Po atentátu nebylo možné s Vámi mluvit několik měsíců. To vše, co se děje, není jen výsledkem ambice a chtíče neuspokojených poslanců, to vše se děje proto, že žijete v politické izolaci a nevěříte nikomu,“ varoval Fica šéf SNS.
„Opozice reagovala (na Ficovo ultimátum) rovněž kriticky. Zdůrazňovala, že současná výměna názorů je dokladem rozhádanosti mezi stranami a toho, že místo toho, aby věnovala svůj čas a úsilí reálnému řešení problémů, tak ho řeší rozplétáním vlastních sporů a vlastních konkrétních nesouladů,“ informoval zpravodaj ČT na Slovensku Jan Šilhan.
Nynější slovenské vládní strany v koaliční dohodě sice uznaly ústavní právo premiéra navrhovat hlavě státu jmenování a odvolání členů kabinetu, současně se ale shodly, že bez předchozího souhlasu příslušné strany by uvedený Ficův krok znamenal hrubé porušení koaliční smlouvy. Ta mimo jiné upravuje vztahy mezi stranami vládní koalice včetně rozdělení příslušných funkcí v kabinetu a ve sněmovně.
Hlas, jehož rozhodnutí po předloňských volbách bylo klíčové pro vznik současné vlády, obsadil v kabinetu sedm míst. Stejný počet má i Smer, jenž získal ve sněmovně výrazně více křesel, a to 42, než Hlas s 27 mandáty. SNS připadla tři ministerstva, včetně nově vzniklého ministerstva cestovního ruchu a sportu.
Tření v koalici a rebelující poslanci
SNS ve volbách získala jen deset parlamentních křesel a po sporech se skupinou poslanců kolem neúspěšného kandidáta na ministra životního prostředí Rudolfa Huliaka ji před zánikem poslaneckého klubu zachránil přestup jednoho z poslanců Smeru do jejího klubu.
Loni Huliak a jeho dva kolegové neuspěli s požadavkem formálně upravit své vztahy s vládními stranami a ani s návrhem na přidělení jednoho ministerského křesla. Poté, co se k poslancům kolem Huliaka přidal již bývalý poslanec Hlasu Roman Malatinec, nemá vládní koalice bez podpory těchto zákonodárců většinu ve sněmovně.
Čtyři „rebelové“ jsou nyní členy neparlamentní strany Národní koalice. Server Seznam Zprávy v této souvislosti upozorňuje na fakt, že Huliakova skupina má v parlamentu blokační menšinu, jelikož koalice bez ní nemá 76 potřebných hlasů nutných pro zahájení schůze sněmovny a schvalování legislativy.
Spory v koalici se projevily už po zvolení bývalého šéfa Hlasu a předsedy parlamentu Petera Pellegriniho hlavou státu v přímé prezidentské volbě loni v dubnu. Nárok na uvolněnou funkci šéfa sněmovny vznesl Danko, byť podle koaliční smlouvy křeslo patří Hlasu. Na konci loňského roku Danko od uvedeného požadavku ustoupil.
Prozápadní protesty
Fico čelí zvýšenému tlaku také ze strany opozice a části společnosti. Na Slovensku se už několik týdnů konají mnohatisícové demonstrace za prozápadní směřování země poté, co premiér jednal v Moskvě s ruským vládcem Vladimirem Putinem.
Slovenští vládní politici organizátory protestů kromě obvinění ze snahy o státní převrat propojili s vojenskou jednotkou Gruzínská legie, jež podle nich stála za protesty na Ukrajině a v Gruzii. Fico také uvedl, že demonstrace jsou podle něj svolávány na základě lží, neboť vláda odchod Slovenska z EU nechystá. Výzvy k rezignaci premiér odmítá.