Komerční prezentace Aktual.: 14.05.2025 18:16

Kutná Hora – Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že soudy budou ve sporu o tendr na nové bloky v jaderné elektrárně Dukovany rozhodovat co nejrychleji. Věří, že jsou si soudci vědomi rizika a škody, které vznikají z prodlení. Odpověděl tak na dotaz ČTK po výjezdním jednání vlády v Kutné Hoře. Brněnský krajský soud předběžným opatřením zablokoval plánovaný podpis smlouvy o stavbě Dukovan mezi společností Elektrárna Dukovany II (EDU II) a korejskou firmou KHNP, než rozhodne o stížnosti francouzské společnosti EDF, která neuspěla v tendru.

„Při všem respektu k nezávislosti justice věřím, že jsou si soudci vědomi závažnosti rozhodnutí, jsou si vědomi těch rizik a škod, které z prodlení vznikají, že budou jednat co nejrychleji, abychom měli k dispozici rozhodnutí, podle kterého můžeme jednat,“ řekl Fiala.

Podpis finální dohody s KHNP byl původně plánovaný na středu 7. května, Krajský soud v Brně ovšem den předtím předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Rozhodl tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl. EDU II, která má jaderný tendr na starosti, proti předběžnému opatření podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Premiér dnes zopakoval, že nabídka KHNP byla v tendru lepší než konkurenční ve všech aspektech. „Výběr byl zcela jednoznačný,“ zdůraznil.

Tendrem na stavbu nových jaderných bloků se zabývá i Evropská komise (EK), která na podnět EDF posuzuje, zda KHNP nečerpá nepovolené subvence od korejské vlády. Francouzský eurokomisař Stéphan Séjourné v této souvislosti poslal dopis české vládě s apelem na odložení podpisu smlouvy s KHNP. Fiala v pondělí označil dopis za zdvořilostní, nikoliv za oficiální stanovisko komise. Že není právně závazný, následně potvrdila i EK.

Dnes Fiala řekl, že je ve věci Dukovan v pravidelném kontaktu s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou. Své kontakty podle něj využívají i ostatní členové vlády. „Všichni moji kolegové budou využívat svých kontaktů a kanálů, abychom vysvětlili pozici České republiky, zdůraznili, jak je dostavba Dukovan zásadní pro naši energetickou bezpečnost i naplnění klimatických cílů,“ řekl.

KHNP loni uspěla v českém jaderném tendru, vláda její nabídce dala přednost před společnostmi EDF a Westinghouse. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou vůbec. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun. Podle původního harmonogramu měl být první blok spuštěný v roce 2036, zástupci EDU II ale dnes upozornili na to, že kvůli odkladu podpisu smlouvy se posune harmonogram celého projektu.

Fiala před volbami nečeká schválení změny rozdělení daní mezi kraje

Situace ve Sněmovně nedává naději, že se do říjnových voleb podaří projednat změnu rozdělení výnosu daní mezi jednotlivé kraje, řekl po jednání vlády v Kutné Hoře premiér Fiala. Změnu rozpočtového určení daní (RUD) přitom označil za potřebnou, podle něj nová kritéria rozdělování peněz více odpovídají tomu, jaké funkce dnes kraje plní.

Návrh na úpravu RUD předložila Asociace krajů ČR loni na jaře. Vláda předlohu vycházející z dohody většiny krajů podpořila. Podle návrhu se měl postupně zvyšovat podíl krajů na celostátním výběru daní a zároveň se měnila pevná kritéria rozdělování peněz mezi jednotlivé regiony nastavená v roce 2005. Nový návrh počítal s tím, že by se podíly krajů každoročně vypočítávaly podle aktuálního počtu jejich obyvatel, rozlohy kraje, délky silnic, počtu základen záchranné služby a počtu žáků a studentů.

S návrhem od počátku nesouhlasily Moravskoslezský a Ústecký kraj, které by si proti současnosti finančně pohoršily. Po podzimních volbách se podpora změny v Asociaci krajů dál snížila. Fiala dnes řekl, že sněmovní opozice rovněž dává najevo snahu změně RUD zabránit. První čtení návrhu ve Sněmovně začalo v červnu, naposledy se k němu poslanci vrátili v prosinci a nedokončili ho.

Fiala nicméně řekl, že změnu považuje za správnou. „Nová kritéria jsou lepší a více odpovídají tomu, jaké funkce kraje dnes plní. Myslím, že dříve či později k úpravě bude muset dojít,“ dodal.

Ministři už kvůli blížícím se volbám nečekají, že by vláda schvalovala zákony

Kabinet už nebude vzhledem k blížícímu se konci volebního období projednávat mnoho zákonů, shodli se ministři před výjezdním zasedáním v Kutné Hoře. Výjimkou mohou být poslanecké návrhy, evropské implementace a nebo urgentní předpisy, u kterých by se vláda shodla s opozicí na zrychleném projednání Sněmovnou, řekli novinářům při příchodu na jednání. Prezident Petr Pavel v úterý rozhodl, že volby do Sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října.

Řádné sněmovní schůze by měly skončit podle plánu činnosti dolní komory ve druhé polovině června. „Je nesporné, že žádný zákon, který teď vláda projedná, nemá příliš reálnou šanci být schválen ve Sněmovně. Musela by to být nějaká mimořádná záležitost, pak to ve zrychleném režimu možné je,“ řekl novinářům předseda lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný.

Ministr spravedlnosti a šéf Legislativní rady vlády (LRV) Pavel Blažek o žádných předpisech, které by se vláda chystala zařazovat na jednání, neví. „Jsou tu jen návrhy nařízení nebo vyhlášek, což je v pořádku, to jsou prováděcí předpisy,“ uvedl. Kabinet podle něj jistě dostane k posouzení některé poslanecké iniciativy, ale i zákonodárci by si podle něj měli uvědomovat, že pokud nepůjde o zcela mimořádnou věc, nebude už čas ji v dolní komoře schválit.

Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09) pokládá utlumení legislativní činnosti za logické. „Je zřejmé, že co dnes nebo v příštích týdnech projde teprve prvním čtením ve Sněmovně, tak už kvůli lhůtám nemá šanci dojít k nějakému závěru,“ uvedl. Podle Ženíška i Výborného však na agendě kabinetu budou nadále podstatné nelegislativní body.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) očekává, že na programu budou do voleb také zákony, které do českého práva převádějí unijní normy. Kabinet bude také muset do konce září poslat Sněmovně návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Bude však záviset na výsledku voleb a budoucí vládě, jak s tímto návrhem později naloží.

Podíl.
Exit mobile version