Komerční prezentace Aktual.: 24.10.2024 16:47

Praha – Smírné řešení sporu o evidenci předsedy ANO Andreje Babiše jako agenta komunistické tajné policie mohlo být podle premiéra Petra Fialy (ODS) slovenskou protislužbou za to, že šéf ANO otevřeně podporoval nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica. Fiala to řekl ve Sněmovně s tím, že o tom kolovaly spekulace už před rokem s odvoláním na Babišovy spolupracovníky.

Fiala tak hájil svůj pondělní výrok na síti X, podle něhož je smír „naprosto neuvěřitelná politická dohoda“ o Babišově spolupráci s StB, kterou uzavřel se spřátelenými politiky na Slovensku. „Rozsudek nezávislého soudu nahradil obyčejný handl,“ uvedl premiér. Předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) poté obvinil Fialu ze zhoršování vztahů se Slovenskem a vyzval ho k omluvě, nebo k předložení důkazů.

Fiala upozornil na analýzu serveru Hlídací pes, že loňská předvolební podpora Fica ze strany Babiše „může mít nějakou konkrétní protislužbu“, třeba vyřešení problému se zápisem Babiše v seznamu agentů komunistické Státní bezpečnosti. Server to uvedl s odvoláním na někdejšího Babišova marketéra Marka Hanče, podle něhož by Babiš podporu Ficovi zobchodoval za to, že mu slovenské ministerstvo vnitra ve sporu půjde na ruku. „Mně to připadá zvláštní, tak jsem to nějakým způsobem pojmenoval,“ uvedl Fiala.

Český premiér odmítl jako směšné a absurdní, že by jeho výrok ohrozil česko-slovenské vztahy, které považuje za výborné. Řekl, že s Ficem má korektní vztahy, i když se názorově rozcházejí. Uvedl, že přechází výpady slovenských politiků vůči českému prezidentovi nebo zástupcům vládní koalice či naopak podporu opozici. Pozastavil se naopak nad tím, že Babiš na rozdíl od něj zasahoval do volební kampaně na Slovensku. „Nejprve bych doporučoval, abyste si zametli před vlastním prahem,“ dodal směrem k ANO.

Babiš na jaře opakovaně veřejně podpořil zakladatele vládního uskupení HLAS-SD Petera Pellegriniho ve slovenských prezidentských volbách. Předseda této strany a slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ve čtvrtek označil Fialova slova o handlu nikoli za vyjádření premiéra, ale předsedy ODS.

Babiš opakovaně popřel, že by byl agentem StB. Podle slovenského Ústavu paměti národa ale pro to existují důkazy. Soudy se zabývaly sporem, zda je Babiš v evidenci StB jako agent oprávněně, celkem 12 let. Původní verdikt ve prospěch Babiše zrušil v roce 2017 slovenský ústavní soud. Bratislavský krajský soud pak v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně evidován jako agent. Babiš poté neuspěl u slovenského nejvyššího soudu ani u Evropského soudu pro lidská práva. V roce 2023 Babiš podal kvůli evidenci u StB novou žalobu namířenou tentokrát na slovenské ministerstvo vnitra. Slovenské ministerstvo vnitra se rozhodlo pro smír na návrh Babišových právníků.

Matovič v Praze varoval v souvislosti s Babišem před slovenským scénářem vývoje

Předseda opozičního hnutí Slovensko (dříve OLaNO) Igor Matovič dnes v Praze varoval před slovenským scénářem vývoje politiky, učinil tak v souvislosti se smírem slovenského ministerstva vnitra s expremiérem Andrejem Babišem (ANO) ve sporu o oprávněnost evidence v dokumentech StB. Pod transparentem s nápisem „Je to estébák, nenechte se opít Burešem“ slovenský expremiér uvedl, že přijel, aby se omluvil za lidi, kteří na Slovensku vládnou. Na sobě měl tričko s odkazem na nynějšího předsedu slovenské vlády Hanba Ficovi.

Matovičovo hnutí už dříve oznámilo, že bude usilovat v souvislosti s uzavřením sporu o Babišovu evidenci o odvolání slovenského ministra vnitra Matúše Šutaja Eštoka a že v této záležitosti už oslovilo další opoziční strany. Matovič dnes v Praze řekl, že se k iniciativě další strany nepřidaly. Slovenská opozice nemá ve sněmovně dost hlasů k prosazení návrhu na vyslovení nedůvěry členovi vlády.

Pondělní uzavření smíru mezi slovenským ministerstvem vnitra a českým expremiérem navrhl Babiš. Ústav paměti národa (ÚPN), který na Slovensku spravuje svazky po StB, uvedl, že Babiš v těchto dokumentech navzdory smíru zůstane uveden jako agent.

„On si myslí, že si dokáže koupit kohokoliv, protože těmi lidmi pohrdá, na Slovensku máme takového taky,“ uvedl Matovič na adresu Babiše. Jmenoval Jaroslava Haščáka, který je spoluzakladatelem a spolumajitelem investiční skupiny Penta Investments, a jeho vulgární výrok o voličích. „Jsem přesvědčený, že Bureš si myslí, že český volič ví hovno, dá se koupit, dá se 35 let po revoluci přemalovat pravda a z agenta estébáka, který donášel informace na druhé, spolupracoval s trýzniteli druhých, bude počestný podnikatel, kterého si lidé budou vážit. Nedovolíme, aby pravdu přemalovali lžemi, aby si koupili pravdu,“ uvedl Matovič.

Ficův kabinet Matovič označil za vládu organizovaného zločinu, Fico se podle něj zachoval korupčně, když šel Babišovi na ruku jako vděk za pomoc v kampani před slovenskými parlamentními a prezidentskými volbami, ve kterých zvítězil Peter Pellegrini. „Když se jeden stal premiérem a druhý prezidentem, tak Fico z pozice premiéra dal příkaz ministrovi vnitra, aby vystavil falešné potvrzení, že Babiš nebyl agentem,“ řekl.

Šutaj Eštok v minulých dnech odmítl, že ze strany ministerstva šlo o vyjádření vděku Babišovi za to, že před letošními prezidentskými volbami na Slovensku podpořil šéfa vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Pellegriniho. Toho po zvolení hlavou státu v čele Hlasu-SD vystřídal právě Šutaj Eštok. Český premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí uvedl, že smír slovenského ministerstva s Babišem je „handl“ a dohoda Babiše se spřátelenými politiky. Podle slovenského ministra vnitra uzavření smíru doporučila i právní analýza, kterou si ministerstvo nechalo vypracovat.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou na ÚPN kvůli archivním svazkům, podle nichž spolupracoval se s komunistickou StB, začaly zabývat v roce 2013. Babiš by od té doby v letech 2014 až 2017 ministrem financí, českou vládu přes pokračující soudy na Slovensku vedl od roku 2017 do 17. prosince 2021. Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Žalobu na ochranu osobnosti podal na Slovensku v roce 2012. Po verdiktu ústavního soudu z roku 2017 se slovenské soudy v případu zabývaly hlavně otázkou, kdo má být žalovanou stranou. Slovenský nejvyšší soud nakonec rozhodl, že v těchto sporech mají lidé žalovat ministerstvo vnitra. Babiš ministerstvo zažaloval loni.

Podíl.
Exit mobile version