
Komerční prezentace Aktual.: 23.05.2025 10:19
Praha – Český premiér Petr Fiala (ODS) se s dalšími šesti evropskými předsedy vlád a prezidenty připojil k výzvě italské a dánské premiérky, aby státy dostaly širší možnosti rozhodovat o vyhošťování cizinců, kteří spáchají trestné činy. Fiala na síti X uvedl, že bezpečnost musí být na prvním místě a státy by měly také mít širší možnosti bránit se proti zneužívání migrace ze strany nepřátelských režimů.
Dopis má být podle Fialy výzvou k otevřené debatě o tom, jak soudy vykládají lidská práva v dnešní složité době. „Domníváme se, že je potřeba podívat se na to, jak Evropský soud pro lidská práva (ESLP) rozvinul svou interpretaci Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod,“ stojí v dopise iniciovaném dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou a italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, pod který se podepsali také zástupci Rakouska, Belgie, Estonska, Litvy, Lotyšska a Polska.
Podle politiků je na místě debata, zda soud v některých případech příliš nerozšířil působnost úmluvy ve srovnání s původními záměry a neposunul tak rovnováhu mezi zájmy, které má dokument z počátku 50. let minulého století chránit. „Svět se od doby, kdy se mnohé z našich myšlenek zrodily v popelu velkých válek, zásadně změnil,“ uvedli lídři.
Řada přistěhovalců přišla do Evropy legálně, naučili se jazyky, věří v demokracii a přispívají společnosti, stojí v dopise. „Jiní přišli a rozhodli se neintegrovat, izolovali se v paralelních společnostech a vzdálili se našim základním hodnotám rovnosti, demokracie a svobody. Zejména někteří z nich nepřispívají pozitivně společnosti, která je přijala, ale rozhodli se páchat trestnou činnost,“ míní signatáři.
Takové chování může podle nich podkopat samotné základy společnosti, i když se týká jen menšiny přistěhovalců. Politici odkazují na to, že mnoho evropských zemí jde nyní cestou zpřísňování migrační politiky a hledá nová řešení. ESLP podle nich některými výklady příliš omezil možnosti států přijímat politická rozhodnutí pro ochranu vlastní demokracie, například koho vyhostí ze svého území. „Podle našeho názoru je zásadním a rozhodujícím právem bezpečnost a ochrana obětí a naprosté většiny občanů dodržujících zákony. A mělo by mít přednost před ostatními hledisky,“ stojí v dopisu.
Státy by tak podle autorů měly mít větší prostor při rozhodování o vyhoštění cizinců páchajících zejména násilnou či drogovou trestnou činnost. Potřebují i větší volnost při rozhodování, jakým způsobem monitorovat pachatele trestné činnosti, které nelze vyhostit. „Musíme být také schopni podnikat účinné kroky proti nepřátelským státům, které se snaží využít našich hodnot a práv například využíváním migrantů jako nástroje proti nám na našich hranicích,“ uvedli signatáři. Připouštějí, že půjde o citlivou diskusi, ale cílem signatárů je chránit demokratické zřízení, ačkoliv jim hrozí obvinění z opaku.