Aktual.: 18.05.2025 11:44

Terezín (Litoměřicko) – Je povinností současníků srovnávat nacistické lži a eufemismy s dnešními, varoval premiér Petr Fiala (ODS) na tryzně v Terezíně před propagandou. Při tradiční vzpomínkové akci Památníku Terezín k uctění obětí nacistické perzekuce dal za příklad rétoriku Kremlu v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Pietní akce se dnes zúčastnili také prezident Petr Pavel, představitelé obou komor Parlamentu, Ústavního soudu, ministerstev kultury či obrany.

Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155.000 Židů z celé Evropy. Odhaduje se, že v důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek zemřelo v ghettu 35.000 lidí. Většinu ostatních pak nacisté zavraždili po transportu ve vyhlazovacích táborech. „Jsou to děsivá čísla, která si opakujeme už 80 let. Někdo by mohl říct, že je to smutná historie a není k ní dnes co dodat, to by byla ale tragická chyba,“ řekl Fiala.

Každoroční tryznu chápe jako konkrétní a velmi důležitý úkol připomenout odkaz Terezína a pochopit jeho význam pro současníky a nynější dobu. „Terezín nebyl jen součástí vražedného systému, ale hrál také významnou roli v nacistické propagandě. Režim jej domácímu i zahraničnímu publiku prezentoval jako město, které vůdce daroval Židům, ačkoliv ve skutečnosti nebyl ničím jiným než přestupní stanicí do Osvětimi a dalších táborů,“ uvedl premiér.

Tato manipulace podle Fialy varuje, aby se lidé nikdy nenechali otupit propagandou, která se v zásadě nemění. „Je naší povinností srovnávat tehdejší lži a cynické eufemismy s těmi dnešními,“ zdůraznil. I dnešní doba má agresivní diktátory a okupovaná území, podotkl. „Z krádeže ukrajinského území se stává ochrana Rusů, z invaze denacifikace, naše výzvy k dodržování mezinárodního práva Kreml označuje za konfrontační rétoriku. Už to všechno známe. Nesmíme na tuto hru přistoupit,“ dodal.

Terezínská tryzna se dnes koná u příležitosti 80. výročí osvobození. Vzpomínková akce organizovaná Památníkem Terezín se pořádá pravidelně třetí květnovou neděli. Projevu premiéra předcházelo kladení věnců na Národní hřbitov. Program zahrnující křesťanskou a židovskou modlitbu či vystoupení pěveckého sboru Puellae cantantes odpoledne uzavírá koncert akademiků Vídeňské filharmonie.

Podíl.