Aktual.: 17.04.2025 14:57

Praha – Program festivalu TrutnOff Open Air, který se uskuteční od 21. do 24. srpna v areálu Bojiště v Trutnově, nabídne i britskou metalovou legendu Saxon. Nejstarší tuzemský rockový festival, který si letos připomene 41 let od svého vzniku, navštíví mezi zahraničními hosty mongolská etno-metalová kapela Hanggai nebo již dříve oznámená punková ikona John Lydon s Public Image Ltd. ČTK o tom za pořadatele informovala Marta Vrbová Věchetová.

Saxon v čele s charismatickým zpěvákem Biffem Byfordem se na hudební scéně objevují od roku 1976. Na začátku 80. let se skupina pravidelně umísťovala mezi 40 nejoblíbenějšími kapelami v Británii, úspěch zakusili i jinde v Evropě a v Japonsku. Jejich loňské album Hell, Fire and Damnation se dostalo mezi 20 nejúspěšnějších nahrávek britského žebříčku.

„Tvrdý rock včetně různých metalových odnoží nikdy nebyl na tradičním trutnovském festivalu tabu. Na Bojiště si v průběhu let našly cestu kdejaké zásadní kapely nekompromisního, syrově nářezového ražení. Vzpomeňme třeba Motörhead, Fear Factory, Gojiru, Kreator, Sepulturu, Cradle of Filth a další. Doposud tam ovšem nedorazil žádný stěžejní představitel toho úplně nejklasičtějšího heavy metalu – ale ani to už po letošním ročníku nebude platit,“ uvedl hudební publicista Petr Korál.

„Saxon patří vedle Judas Priest a Iron Maiden do pomyslného trojlístku nejdůležitějších a vyloženě formativních kapel takzvané nové vlny britského heavy metalu, která na přelomu 70. a 80. let způsobila pomyslné celoplanetární hudební zemětřesení, s jehož mimořádně silnými dozvuky se setkáváme dodnes,“ dodal.

Z tuzemských muzikantů na festivalu TrutnOff zahraje Pražský výběr, Jasná Páka s Davidem Kollerem, Monkey Business, Redzed, Debustrol, Visací zámek, Hentai Corporation, Bára Hrzánová s kapelou Bachtale Apsa, psychedeličtí Madhouse Express či Dunaj s Janou Vébrovou nebo Mucha. Vedle toho na trutnovském Bojišti zazpívá i písničkář Michal Horák nebo cimbálovka. To, že na festivalu mezi alternativními a undergroundovými kapelami či folkovými zpěváky zni i tvrdá muzika, se už stalo tradicí.

„Právě Michal Horák v loňském roce vystoupil vedle undergroundových a rockových kapel na festivalu poprvé a tančili s ním nejen děti. A s cimbálovkou se zpívalo do ranních hodin,“ podotkla Vrbová Věchetová.

Na Bojiště do Trutnova se festival vrátil předloni, předtím se v letech 2020 až 2022 konal v Brně. V Trutnově se konal pravidelně do roku 2016, pak následovala tříletá pauza. Základy festivalu položil Martin Věchet v říjnu 1984, kdy se ve Starých Bukách u Trutnova měl uskutečnit menší nezávislý festival. Hrát mělo ve venkovské hospodě několik undergroundových a polooficiálních kapel. Koncert však rozehnala Státní bezpečnost (StB). Komunistická policie pak rozpustila i první neoficiální ročník festivalu ve Volanově u Trutnova v září 1987. Hudební aparaturu se tehdy podařilo schovat u disidenta Václava Havla v jeho chalupě na Hrádečku. Již jako prezident býval Havel po roce 1990 návštěvníkem festivalu a organizátoři akce jej prohlásili za svého náčelníka.

Podíl.