Aktualizace: 9.07.2024 12:07

Praha – Festival Krumlov, který se na různých místech Českého Krumlova uskuteční od 12. července do 3. srpna, nabídne v programu přes čtyři desítky koncertů. Na festival se vrátí španělský barytonista Plácido Domingo a poprvé v Česku s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem vystoupí lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorová. Zahajovací a závěrečný koncert doprovodí baletní choreografie Jiřího Bubeníčka. Novináře o tom dnes informovala výkonná ředitelka festivalu Gabriela Rachidi.

„Téma letošního ročníku ‚Múzy inspirující a tvořící‘ charakterizuje kreativitu, díky které vznikla neobyčejná hudební díla. Dramaturgie splétá příběhy žen, které ovlivnily životy skladatelů i těch, které samy tvoří a na festivalu vystoupí,“ uvedla Rachidi.

Festival svým hlavním i doprovodným programem oslaví Rok české hudby. Nabídne kromě komorních koncertů, také inscenaci barokní opery, symfonická díla, operety, hudbu Hollywoodu a světového muzikálu.

Festival Krumlov zahájí 12. července v městském parku Má vlast Bedřicha Smetany v neobvyklém spojení s baletem. Cyklus symfonických básní pod taktovkou Aleny Hron představí Janáčkova filharmonie Ostrava a Les Ballets Bubeníček.

Na stejném místě vystoupí o den později barytonista Plácido Domingo s programem, v němž zazní operní melodie z tvorby Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Georgese Bizeta nebo Franze Lehára. Na festivalu se Domingo objeví již potřetí. Naposledy zpíval v Krumlově v září 2021. Letos vystoupí společně se španělskou sopranistkou Serenou Sáenzovou, která letos debutovala ve Vídeňské státní opeře, a s českou mezzosopranistkou Ester Pavlů, jež pravidelně vystupuje ve Vídni i ve Státní opeře v Praze.

„Bude to moje první setkání s Domingem, moc se na něj těším. Zazpívám si s ním Lehárův duet Lippen schweigen, čehož si samozřejmě cením, a do programu jsem zařadila i zarzuelu, ke které má blízko. Pro mě to bude premiéra, ještě nikdy jsem tenhle žánr nezpívala,“ řekla ČTK Pavlů.

Závěr festivalu bude 3. srpna patřit Williamu Shakespearovi, jehož dílo inspirovalo mnoho hudebních skladatelů. Jeho nejslavnější divadelní hru Romeo a Julie v Krumlově v hudebním pojetí Vincenza Belliniho, Charlese Gounoda, Petra Iljiče Čajkovského a Sergeje Prokofjeva doplněném baletní choreografií Jiřího Bubeníčka.

Festival se koná od roku 1992. Ve své historii přivítal více než 12.000 umělců ze 40 zemí. Mezi nimi byli i operní pěvci Jonas Kaufmann, Renée Flemingová, ale i zpěvák Karel Gott nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková. Rozpočet festivalu je letos 36 milionů korun.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.