
Podle vyšetřovatelů škoda jeden a půl milionu, podle Sdružení praktických lékařů naprostá rarita. Dvě ženy, které v jihočeské Kaplici podle policie neoprávněně provozovaly ordinaci, v tom měly pokračovat i poté, co jí krajský úřad odebral oprávnění a zdravotní pojišťovny ukončily smlouvy.
Minimálně čtyři měsíce po odchodu poslední doktorky měly dvě ženy léčit pacienty, vystavovat posudky, neschopenky i recepty. „Z mého pohledu je to velký hazard se životy lidí, kdy předepisuje recepty a snaží se ordinovat někdo bez odpovídajícího vzdělání,“ poznamenal zastupitel města Kaplice Tomáš Ježek (nestr.).
Krajský úřad ordinaci odebral oprávnění k poskytování zdravotních služeb v únoru 2024. „Z důvodu zákonem daných podmínek, konkrétně se jednalo o nesplnění personálního zabezpečení,“ vysvětlila vedoucí Odboru zdravotnictví Krajského úřadu Jihočeského kraje Ivana Turková.
Spolu s tím zanikly také smlouvy se zdravotními pojišťovnami. „Zástupci VZP spolu se zaměstnanci krajského úřadu provedli kontrolu v této ordinaci, na základě těch zjištění skutečně došlo k ukončení mezi VZP a danou ordinací,“ sdělila mluvčí VZP Viktorie Plívová.
Neplatné lékařské zprávy a neschopenky
Ani to ale matku s dcerou nezastavilo. Pojišťovně sice dál nevykazovaly léky ani výkony, podle policie ale ordinaci provozovaly až do března. „To, že by byla provozovaná ordinace bez platného oprávnění poskytování lékařských služeb, tak s tím jsem se u praktického lékaře ještě nesetkal,“ uvedl právník Sdružení praktických lékařů ČR Jakub Uher.
Lékařské zprávy nebo neschopenky vystavené po odebrání oprávnění jsou neplatné. Pacientům mohou způsobit problémy. Pokud kriminalisté ženám vinu prokáží, hrozí jim trest odnětí svobody až na pět let.