Aktualizace: 15.02.2024 17:16

Oslo – Norský pravicový extremista a atentátník Anders Breivik neuspěl se žalobou na norský stát, kterou se snažil dosáhnout ukončení své samovazby a izolace od vnějšího světa. Soud dnes zamítl jeho žalobu, ve které Breivik tvrdil, že je vystaven nelidskému zacházení, informují tiskové agentury. Breivikův právník uvedl, že jeho klient se proti verdiktu odvolá.

„Obvodní soud v Oslu po celkovém vyhodnocení došel k závěru, že Breivikovy podmínky výkonu trestu nejsou porušením lidských práv,“ cituje agentura Reuters z prohlášení soudu.

Breivik v červenci 2011 zabil osm lidí při bombovém útoku ve vládní čtvrti v Oslu a vzápětí na táboře sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya postřílel dalších 69 osob. V srpnu 2012 byl odsouzen k 21letému trestu odnětí svobody, který může být prodlužován až na doživotí, dokud bude považován za hrozbu pro společnost.

Breivik stát zažaloval letos v lednu. Proces se konal ve věznici s nejvyšším stupněm ostrahy, kde si odsouzený odpykává trest a která se nachází na břehu jezera Tyrifjorden, kde leží ostrov Utöya. Breivik vypověděl, že je mu líto, co udělal. Když mluvil o tom, že jeho život v samovazbě je jako zlý sen, kvůli kterému každý den pomýšlí na sebevraždu, začal plakat. Nicméně podle jedné z autorek posudku jeho psychického stavu Breivik netrpí depresí ani nemá sebevražedné sklony a vede se mu velmi dobře.

„Rozsudek ho zklamal. Je v izolaci 12 let a zmírnění podmínek je zásadní pro jeho duševní pohodu ve vězení,“ řekl agentuře Reuters Breivikův právník Öystein Storrvik.

Podle právního zástupce vlády vězeňská služba v případě Breivika odvádí dobrou práci. Rozsudek podle něho dokládá, že služba „dělá důkladnou, profesionální práci, která je v souladu se zákonem“.

Breivik má ve věznici Ringerike k dispozici kuchyňku, jídelnu, televizní místnost s několika křesly, herní konzoli, posilovací nářadí. Nějakou dobu má i tři andulky.

Breivik se podmínky výkonu trestu snažil neúspěšně u soudů napadnout už v minulosti.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.