Aktual.: 20.01.2025 13:53

Brusel/Washington – Na Trumpovo chování není možné se plně připravit, je ale třeba rozlišovat mezi jeho rétorikou a činy. V rozhovoru s ČTK to uvedla Danielle Piatkiewiczová, expertka z institutu Europeum, která je polsko-amerického původu. Nastupující americký prezident se podle ní pyšní tím, že je nepředvídatelný a to je rovněž důvod, proč získal na svou stranu některé americké voliče.

Evropská unie očekává první kroky nového amerického vůdce s obavami, zejména pokud jde o podporu pro Ukrajinu či hospodářskou oblast. Trump se netajil tím, že by finance pro zemi, která se již téměř tři roky brání ruské agresi, zásadně omezil. Další nejistotou jsou rovněž vyhlídky na vyšší americká cla na veškeré příchozí zboží.

„Evropská unie by měla očekávat mnohem turbulentnější a problematičtější Trumpovu administrativu. I když už má EU zkušenost ze spolupráce s ní v předchozím funkčním období, Trump měl nyní čtyři roky na to, aby určité věci změnil, zamyslel se a sestavil si seznam předchozích stížnosti a křivd, které se pravděpodobně znovu objeví,“ uvedla Piatkiewiczová. Výzvy, na které se Trump zaměří, se přitom budou týkat jak domácích problémů, jako je migrace a ekonomika, tak i globálních problémů, zejména obchodu, výdajů na obranu a role USA na světové scéně.

I Evropská unie se ale podle polsko-americké expertky v posledních týdnech změnila. „Trump bude čelit výrazně jiné EU, která je pravděpodobně lépe připravena, než byla v roce 2016, aby zvládla další nepředvídatelnou administrativu,“ dodala. V souvislosti s válkou, která se odehrává v jejich sousedství, například členské státy EU zvýšily výdaje na obranu a posílily obrannou spolupráci.

Na Trumpovo chování se podle Piatkiewiczové „nedá plně připravit, nedokáže to ani jeho vlastní republikánská strana“. Klíčové je však zaměřit se na rozdíl mezi rétorikou a činy. „Zatímco během Trumpova prvního funkčního období byla jeho rétorika často škodlivá a rušivá, skutečné politické důsledky se lišily,“ uvedla odbornice z institutu Europeum. Evropská unie i její členské státy si tak podle ní budou muset vybrat, na které bitvy chtějí reagovat a možná bude dobré, když nebudou „naskakovat“ na veškerá prohlášení nového amerického prezidenta.

Evropská unie by se měla rovněž připravit na to, že nový vůdce Spojených států upřednostňuje spíše bilaterální dohody a jednání „jeden na jednoho“. „Jeho takzvané umění dohody často zahrnuje transakční očekávání. Členské státy a vedoucí představitelé EU by tak měli sladit své strategie, aby se jim podařilo tuto novou dynamiku efektivně zvládnout,“ dodala Piatkiewiczová.

Nový americký prezident udržuje užší vztahy jen s některými evropskými vůdci, například s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou či s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. I tady ale podle polsko-americké expertky existuje riziko, že zájem o ně by ze strany Trumpa mohl ochabnout, jestliže nesplní jeho očekávání. „Jednání s Trumpem vyžaduje krátkodobou i dlouhodobou strategii, z nichž každá zahrnuje kompromisy,“ uvedla analytička.

Co by tedy Evropské unii vzkázala? „Doporučila bych jí, aby „hrála hru“, ale zároveň se vnitřně koordinovala a podnikala jednotné a strategické kroky. Trump bude nepochybně chtít uzavírat dohody, které budou jemu vyhovovat, EU by ale měla zajistit, že to bude právě ona, kdo stanoví podmínky pro tato jednání,“ uzavřela Piatkiewiczová.

Podíl.