Komerční prezentace Aktual.: 27.11.2024 17:11

Praha – Rozhodnutí České národní banky (ČNB) ponechat beze změny pravidla pro poskytování hypoték považují experti za očekávané, situace na trhu by se tak podle nich neměla změnit. Někteří však míní, že kvůli zachování současného stavu nenastane dlouho očekávané výraznější zlevnění hypoték. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

V platnosti zůstává maximální poměr výše hypotečního úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti (LTV) 80 procent, u žadatelů do 36 let 90 procent. Zbývající dva limity omezující výši splátek a zadlužení žadatele o hypotéku zůstávají deaktivované, uvedla ČNB.

„Rozhodnutí naznačuje, že ČNB považuje současné nastavení za adekvátní vzhledem k aktuálním podmínkám na trhu nemovitostí a v ekonomice obecně. Pro trh s hypotečními úvěry to znamená pokračování v dosavadním režimu, což by mělo přispět k jeho stabilitě a nemělo by ho ovlivnit výraznějším způsobem,“ řekl ČTK analytik Portu Marek Pokorný.

Parametry poskytování hypotečních úvěrů se podle očekávání nezměnily, doplnil hypoteční specialista společnosti Bidli Daniel Horňák. „Oživení trhu je zatím čerstvé, není důvod měnit parametry již nyní. Parametry DTI a DSTI jsou deaktivované, nicméně banky je ve svých propočtech stále uplatňují, ačkoliv by nemusely,“ uvedl. Očekává tedy, že by v tomto směru mohly banky v následujícím roce upravit svoje podmínky poskytování hypoték.

Díky tomu, že banky nezaznamenaly nárůst problematických úvěrů, nevidí ČNB důvod ke zpřísnění regulace hypotečního trhu, uvedl konzultant společnosti společnosti 4fin Jiří Ušjak. Tyto důvody však podle něj mohou mít paradoxně negativní vliv na snižování úrokových sazeb. „Banky v současné situaci nemají důvod sazby příliš snižovat, zájem roste, objemy jsou dostatečné a marže veliké. Dá se tedy očekávat, že pokles úrokových sazeb bude i nadále velmi pozvolný a pomalý,“ odhadl.

V tuto chvíli je pro většinu klientů nejzásadnějším problémem výše měsíčního zatížení splátky hypotečního úvěru kvůli vysokým průměrným cenám nemovitostí v krajských městech, upozornil finanční specialista Fingo Adam Kaška. Má i takové klienty, kteří na hypotéku dosáhnou, mají deset až dvacet procent vlastních zdrojů, ale odrazují je splátky hypotéky ve výši 30.000 korun měsíčně, když jsou v nájmu podobného bytu za 20.000 korun měsíčně.

Trh však podle Kašky už nepočítá u bank se snížením sazeb zpátky ke dvěma procentům a spotřebitelé si začínají zvykat na to, že bude normální úvěr se sazbou kolem čtyř procent. „Obáváme se tak následujícího období, kdy bude docházet ke konci pětiletých fixací z rekordních let 2019 až 2021. Spotřebitelům se totiž zvýší úroky z dvou na čtyři až pět procent, a tím jim vyskočí měsíční výdaje na bydlení až o desítky procent,“ dodal.

Podíl.
Exit mobile version