V Berlíně probíhá soudní líčení s bývalým zaměstnancem německé tajné služby BND. Policie ho koncem roku 2022 zatkla kvůli podezření, že předával utajené informace ruským špionům. Za styk z ruskou FSB je obžalovaný z vlastizrady. Bezpečnostní experti poukazují na zvýšené aktivity agentů Moskvy napříč Německem.

Případ Carstena L. se v Berlíně projednává – zpravidla neveřejně – už více než rok. Pro Německo a jeho tajné služby je velmi citlivý. Čtyřiapadesátiletý muž byl vedoucím jednoho z oddělení německé zpravodajské služby BND a po vypuknutí plnohodnotné ruské války proti Ukrajině se podle obžaloby obrátil na Moskvu.

„Z interních datových systémů zpravodajské služby měl získat důvěrné informace vyžadující utajení a předat je spoluoobžalovanému Arthuru E., podnikateli, který údajně udržoval kontakty s Ruskem,“ uvedla v prosinci 2023 mluvčí berlínského soudu Lisa Janionová.

Oba muži za to měli od ruských tajných služeb dostat odměnu v přepočtu přibližně deset milionů korun. Bývalý zaměstnanec německé tajné služby vinu zcela odmítá. Soud už vyslechl více než padesát svědků a další si ještě předvolá. Líčení je naplánované až do ledna příštího roku. Za vlastizradu hrozí oběma mužům doživotní trest.

Pro německou tajnou službu a jejího šéfa je tento případ katastrofou, neboť snižuje důvěryhodnost u ostatních spřátelených služeb. „Ať se nám to líbí, nebo ne, jsme v přímé konfrontaci s Ruskem a (Vladimir) Putin nás už dávno prohlásil za nepřítele,“ podotkl loni v říjnu ředitel BND Bruno Kahl.

Přelety dronů i vražda nepohodlného muže

Od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 varují tajné služby před ruskou špionáží. Úřady evidují neznámé přelety dronů u vojenských objektů. Ruská státní televize loni na jaře zveřejnila odposlechnutý rozhovor německých důstojníků Luftwaffe, kteří se bavili o střelách Taurus přes nezabezpečenou aplikaci.

Vztahy mezi Německem a Ruskem ale ochladly už mnohem dříve. V roce 2019 zastřelil agent FSB Vadim Krasikov v berlínském parku Tiergarten za bílého dne muže, který byl pro ruský režim nepohodlný. Že je Krasikov ruským agentem, potvrdil sám šéf Kremlu Putin, když ho loni v srpnu přivítal v Moskvě. Německo totiž vyměnilo Krasikova za uvězněné ruské disidenty.

Podíl.