Aktualizace: 26.03.2024 13:07

Praha – Urychlené uzavírání uhelných elektráren v Česku dodávky energií neohrozí, výrazně se však projeví v cenách. Jejich růst navíc povede k dalšímu utahování v hospodářském rozvoji. Shodli se na tom účastníci dnešní diskuse týdeníku Euro věnované dekarbonizaci energetiky. Podle expertů musí stát co nejdříve přijít s řešením případného útlumu výroby z uhlí.

Několik energetických firem v minulých týdnech varovalo před brzkou ztrátou konkurenceschopnosti výroby elektřiny a tepla z uhlí, některé z nich proto zvažují uzavírání uhelných zdrojů už v následujících letech. Vláda Petra Fialy (ODS) v minulosti avizovala, že uhelná energetika v Česku skončí nejdříve v roce 2033.

„Bezprostředně hrozí zavření uhelných elektráren o instalovaném výkonu čtyř gigawattů,“ řekl Michal Šváb z energetické konzultační firmy Enaco. Čtyři gigawatty (GW) odpovídají zhruba dvojnásobku současného výkonu jaderné elektrárny v Dukovanech. Šváb míní, že výroba z uhlí brzy přestane ekonomicky vycházet pro většinu tuzemských producentů.

„Takový výpadek půjde zvládnout, všechno se to ale následně projeví na ceně,“ uvedl Šváb. To potvrdil i Michal Lopour ze skupiny Se.ven, která v tuzemsku provozuje několik uhelných elektráren a podle serveru Seznam Zprávy zvažuje jejich uzavírání už na jaře příštího roku. „Není to otázka blackoutu, ale ceny,“ řekl.

Vláda by proto podle expertů měla na současnou situaci na trhu reagovat co nejdříve. Lopour upozornil, že případné rozhodnutí o uzavření uhelných zdrojů bude trvat kolem šesti až devíti měsíců a firma bude potřebovat znát ještě předtím podmínky další výroby.

Jedním z dočasných řešení by podle účastníků diskuse mohla být například po vzoru Německa výjimka pro kapacitní platby na uhelné zdroje. K tomu by však byla nutná rychlá notifikace u Evropské komise, což může trvat i několik let.

Před dopady dalších energetických problémů na tuzemský průmysl varoval prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj. Podle něj je nutné vytvořit prostředí pro stabilní dodávky energií a zajistit, aby ČR nebyla dražší než okolní země. „Jinak nám hrozí náraz do zdi,“ dodal.

Na urychlení přechodu české energetiky z uhelných elektráren na nové zdroje apeloval v minulém týdnu místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani. Firma připustila, že provoz uhelných bloků přestane do roku 2027 ekonomicky vycházet. Brzké uzavření uhelných zdrojů zvažuje podle Seznam Zpráv také majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač. Dva uhelné lomy a elektrárny Počerady a Chvaletice by podle nich měl uzavřít už na jaře 2025.

Čtveřice tuzemských ekologických organizací na začátku března uvedla, že Tykač se výroky o uzavření uhelných elektráren snaží vyděsit politiky a získat peníze za to, že elektrárny nezavře. Vzhledem k poklesu cen emisních povolenek podle nich rychlý krach uhelných zdrojů nehrozí. Mluvčí společnosti Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová tehdy v reakci na dotaz ČTK odmítla, že by firma od státu veřejnou podporu žádala.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.