Majitelé akcií by se měli držet strategie, kterou si nastavili, domnívá se autor investičního podcastu MoneyPenny David Busta. „Nepanikařit a pravidelně investovat. To je asi taková nejjednodušší rada, jakou lze dát,“ dodává s tím, že je důležité vyvarovat se zbrklých rozhodnutí a raději nepřetržitě nesledovat pohyby na burze.




30:25

Spotlight Aktuálně.cz – David Busta | Video: Tým Spotlight

Co se týká strategie Donalda Trumpa, má Busta obavy, že žádná neexistuje. Upozorňuje na situaci, kdy bezprostředně po odvolání cel na 90 dní ministr financí a ministr obchodu USA prohlašovali, že jde o promyšlenou strategii, načež prezident Trump konstatoval, že rozhodnutí bylo intuitivní a dané vývojem na trzích.

Že se Trumpovi podaří dosáhnout svého a dostat průmysl zpátky na americkou půdu, je podle novináře nepravděpodobné. Američané nebudou ochotní pracovat za mzdy asijských dělníků a už vůbec nebudou ochotni zaplatit za zboží dvojnásobek stávající ceny, odhaduje. „Pro amerického spotřebitele bude ten výsledek jednoznačně negativní, protože clo není nic jiného, než danění domácího obyvatelstva.“

Co se týče Česka, Busta se podle svých slov obává hlavně o výnosy z penzijních fondů. Většina Čechů totiž investuje penzijní úspory velmi konzervativně – s výnosem kolem 1 % – což ani nepokryje inflaci, upozorňuje. „Reálně se tam těm lidem vlastně znehodnocují prostředky.“

Jinou cestou, než je investování, může být uložení peněz na spořící účet. „Kdyby si lidé alespoň přesouvali peníze z běžných účtů na spořicí, tak je to skvělý výsledek. V České republice ale bohužel leží obrovské množství peněz na běžných účtech.“ V krátkodobějším horizontu teoreticky dávají smysl dluhopisy nebo nemovitostní fondy, soudí host Zuzany Tvarůžkové.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

00:06-08:48 Čeho by se teď majitelé akcií měli držet? Jak složité je to období i pro ty nejostřílenější obchodníky s akciemi? Co teď s jistotou platí? Jak důležité jsou zprávy, které například o výjimkách podává Donald Trump a jeho lidé? Bude tedy pro všechny důležité to, jakou si Spojené státy vytyčí pozici do budoucna?

08:48-15:30 Může být za strategií Spojených států skutečně nějaký výhled, který zemi přinese ekonomickou prosperitu? Jak Trumpovy manévry zvládá česká burza? Jaké akcie jsou v současné době pro obchodování nejbezpečnější? Odradí stávající situace některé lidi od investování do akcií?

15:30-20:21 Může být jiná cesta ukládání peněz na spořicí účty? Co může způsobit přetahovaná mezi USA a Čínou? Jak vysoký nárůst cen to může vyvolat? Nebo půjdou ceny naopak dolů kvůli přebytkům?

20:21-27:11 Je současná situace srovnatelná s krizemi, které jsme zažili dřív? Proč Federální rezervní systém (FED) nesnižuje sazby, jak doporučuje Trump? Jak velkou odpovědnost teď FED nese?

27:11-30:18 Bylo od začátku jasné, že Trump cla nastřelil úmyslně vysoko a čekal, co to vyvolá? Mohli situace využít lidé, kteří věděli, že Trump zatáhne za brzdu? Jak by bylo v takovém případě možné prokázat úmyslnou manipulaci s trhy?

Podcast MoneyPenny včetně srovnání hypotečních úroků, dlouhodobých investičních produktů, kreditních karet a dalších užitečných nástrojů najdete na platformách Herohero nebo Gazetisto. Zkrácené verze si můžete poslechnout také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Podíl.