Nejluxusnější automobilka světa zveřejnila prodejní výsledky. Loni se v Evropě stal nejžádanějším vozem značky Rolls-Royce model Spectre. Ten na rozdíl od tradičních vozů s dvanáctiválcem pod kapotou pohání elektromotory. Značka informovala, že letos představí druhý elektromobil v řadě.

Evropská klientela nejluxusnější značky světa mění vkus, loni se stal nejžádanějším vozem s RR ve znaku ten na elektřinu.

Spectre tak prodejně překonal tradiční modely, které pohání benzinový dvanáctiválec. „Klienti potvrdili, že elektrický pohon umocňuje vlastnosti, kterých si na značce cení nejvíc, a to tichý chod a lehkost jízdy,“ komentuje britská značka své výsledky.

Při té příležitosti zveřejnila informaci, že letos odhalí další elektrický model.

V celosvětovém měřítku Spectre ale skončil na druhém místě za velmi oblíbeným SUV Cullinan, předčil však Ghost a vlajkovou loď Phantom, která sice „netrhá“ prodejní rekordy, jde však o nejprestižnější a zpravidla nejdražší model britské automobilky.

Cena vozů se ale výrazně liší vždy s ohledem na přání zákazníků, která bývají velmi specifická. Rolls-Royce ostatně uvádí, že naprostá většina zákazníků volí model ve verzích Bespoke, které se vyznačují zakázkovými úpravami přímo na míru každého klienta, což dělá z každého exempláře originální kus.

Hlavními trhy pro Rolls-Royce byly loni USA, značka nicméně uvádí, že rekordních prodejů dosáhla také v Evropě, na Blízkém východě a regionu Asie a Pacifiku. Také zmiňuje rostoucí zájem v Číně, který je doprovázen tamní zvyšující se oblibou vozů mezi mladými zákazníky.

Pražské zastoupení značky Rolls-Royce, které loni prošlo výraznou proměnou, se rovněž chlubí úspěšnými výsledky. Zástupci dealerství tvrdí, že dosáhli druhých nejlepších prodejů od doby, kdy se v roce 2016 showroom otevřel. Statistiky Svazu dovozců automobilů nicméně uvádějí, že loni se v Česku registrovalo „jen“ 18 vozů, zatímco v roce 2023 to bylo 43.

České zastoupení čísla nechce komentovat, nicméně za rozdílem může stát to, že čím dál větší počet klientů si sice vůz v Praze koupí, registruje jej ale v jiných zemích, kde trvale nebo přechodně žijí a svůj Rolls-Royce využívají častěji.

„Za výborným rokem stojí i fakt, že se nám stále častěji díky široké síti kontaktů daří oslovovat klienty i mimo Česko, především na Slovensku a v Maďarsku,“ říká Karel Kadlec, majitel dealerství.

Britské sídlo se vylepší za devět miliard

V tomto roce má značka také velké plány. Chce rozšířit své sídlo v britském Goodwoodu. „Jedná se o nejvýznamnější investici od otevření závodu v roce 2003,“ uvedla značka s tím, že má na stavební projekt vyhrazených 300 milionů liber, v přepočtu devět miliard korun.

Závod je potřeba přizpůsobit aktuální situaci. Přestože se za posledních 20 let uvnitř výrazně změnil, samotná budova zůstala z velké části původní. Zatímco na počátku nultých let podnik zaměstnával přibližně 300 lidí a produkoval pouze jedno vozidlo denně, v současnosti v sídle pracuje přes 2500 lidí a denně se tu vyrobí přibližně 28 vozů Rolls-Royce.

Podíl.
Exit mobile version