Komerční prezentace Aktual.: 21.01.2025 12:29

Berlín/Washington – Staronový americký prezident Donald Trump po inauguraci neztrácel čas a smrští dekretů radikálně změnil dosavadní politický kurz Spojených států. V komentářích to dnes píší německá média. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung pondělní ceremonii popisuje jako nejpodivnější svátek demokracie, list Süddeutsche Zeitung píše o skurilní šou. Evropská média se shodují, že s Trumpem ve funkci prezidenta USA začíná období nejistoty.

Spojené státy se dočkaly „radikální politické změny“, napsal web Deutschlandfunk. Agentura DPA dění, které následovalo po Trumpově inauguraci, popsala jako „tvrdý politický obrat“. Trumpův návrat do Bílého domu německá média popisují také jako „ojedinělý comeback“, ale i jako návrat zdatného vyjednavače a šoumena.

Nový prezident po uvedení do úřadu podepsal sérii dekretů, kterými mimo jiné stvrdil odstoupení USA od pařížské klimatické dohody či zahájil proces vystoupení ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Omilostnil také přibližně 1500 obviněných z útoku na Kapitol před čtyřmi lety a udělil šest zmírnění trestů. Německá média píší v této souvislosti o smršti či lavině dekretů a o politickém zemětřesení.

„Donald Trump označil svůj návrat do Bílého domu za Den osvobození. Jeho nástupní řeč ukazuje: Budou to brutální čtyři roky pro USA a zbytek světa,“ napsal v komentáři deník Zeit. Podle webu mediální skupiny RND se mýlili ti, kdo očekávali v prvním projevu smířlivost, dočkali se totiž jen otevřených hrozeb. Web Tagesschau ale píše, že aspoň v některých případech by Trump mohl zůstat jen u hrozeb.

Řada německých médií se ovšem shoduje, že Trumpovi nelze upřít jedno: hned v první den začal plnit sliby, které Američanům dal. „Trump plní to, co avizoval, kvůli čemu byl zvolen,“ napsala v komentáři šéfredaktorka nejčtenějšího německého listu, bulvárního deníku Bild, Marion Hornová. „Trumpova Amerika bude jiná Amerika,“ dodala.

Většina německých médií si pak dnes všímá gesta Trumpova podporovatele, miliardáře Elona Muska, který při projevu po prezidentově inauguraci zvedl pravici způsobem, který připomínal hajlování.

S Trumpem začíná období nejistoty, shodují se evropská média

S Donaldem Trumpem začíná období nejistoty, shodují se evropská média. Reagují tak na inauguraci a na první kroky nového amerického prezidenta v úřadu. Zatímco některá média vyjadřují šok nad nekompromisním a štvavým inauguračním Trumpovým projevem, další hovoří o nutnosti Evropy sjednotit se, či připravit se na náraz nebo zemětřesení.

„Politickým principem Donalda Trumpa je radikální egoismus – jak vnitřní, tak vnější. Evropa mu bude schopna vzdorovat pouze tehdy, pokud si vzpomene na svou vlastní sílu,“ píše ve svém komentáři týdeník Der Spiegel. „Nastal čas nárazu. Asteroid, který Británie – a většina světa – sledovala několik posledních měsíců, konečně udeřil. Donald Trump složil přísahu jako 47. prezident Spojených států,“ píše dnes server Politico.

„S jeho druhým funkčním obdobím, posíleným větší mocí a kompaktnějším ideologickým programem nastává éra nejistoty. To staví Evropskou unii před úkol prohloubit integraci a znovu potvrdit svou vedoucí úlohu,“ píše španělský deník El Mundo.

„Trump je ješitný showman. Jeho poslední funkční období ho odhalilo jako politika, který své křehké ego maskuje šikanováním ostatních a který přivedl americkou demokracii na pokraj propasti,“ komentoval staronového státníka britský deník The Guardian.

„(…) Mnozí z nás seděli před obrazovkou s pocitem, že jsme se ocitli v časové pasti, a zoufale hledali tlačítko, které by ukončilo noční můru – protože noční můra to je,“ napsal dnes francouzský list Libération o inauguraci. „Tváří v tvář této smutné podívané se zdá, že Evropané, již tak politicky oslabení, v záři reflektorů ztuhli v šoku a bezmoci. Chtějí-li odolat hrozícímu zemětřesení, nezbývá jim než projevit chladnokrevnost, inteligenci a především jednotu,“ píše v komentáři deník.

Italský deník La Stampa uvádí, že čtyři roky vlády Donalda Trumpa mohou být velmi dlouhé. Podle komentáře Trump při inauguračním projevu připomínal maďarského premiéra Viktora Orbána a působil jako člověk odhodlaný přetvořit USA v neliberální demokracii.

„Trumpův inaugurační projev byl dystopický a mstivý. Byl plný hrozeb a urážek vůči (jeho předchůdci) Joe Bidenovi, který seděl jen dva metry od něj. Chvílemi to bylo až surrealistické. Trump vykreslil obraz fiktivní Ameriky jako dekadentního národa a pak prohlásil, že okamžitě vyřeší všechny americké problémy. Okamžitě,“ napsal italský list.

„Pokud Donald Trump splní sliby, které v pondělí ve svém projevu jako 47. prezident Spojených států pronesl, budou nejen USA, ale celý svět čelit radikálnímu převratu liberálně-demokratického systému, který charakterizuje Západ od roku 1945,“ uvedl list El Mundo.

Podíl.
Exit mobile version