V Paříži se ve čtvrtek sešli vrcholní francouzští a američtí představitelé, aby jednali o možnostech ukončení ruské války na Ukrajině. Do města také dorazila předem neohlášená ukrajinská delegace. Přítomni byli rovněž britští a němečtí bezpečnostní poradci a činitelé. Elysejský palác večer uvedl, že rozhovory byly pozitivní a konstruktivní.

Evropa se podle Elysejského paláce konečně plně zapojila do jednání Spojených států o příměří v ruské válce na Ukrajině. Rozhovory mají pokračovat ve stejném formátu příští týden v Londýně, přesný termín zatím stanoven nebyl.

Americká delegace, v níž byli ministr zahraničí Marco Rubio a zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff, přijela do Paříže vyjasnit spojencům svůj postoj ke konfliktu na Ukrajině. Rubio po rozhovorech informoval o jejich obsahu telefonicky svůj ruský protějšek Sergeje Lavrova, uvedla v prohlášení na webu ruská diplomacie. Podle Lavrova je Moskva připravena pokračovat ve spolupráci s Američany a s Rubiem se dohodli, že se budou v případě potřeby kontaktovat i s ohledem na pokračování jednání příští týden.

Ukrajinská prezidentská kancelář jednání kyjevské delegace se zástupci USA označila za „konstruktivní a pozitivní“. Znovu zdůraznila odhodlání dosáhnout v déle než tři roky trvající válce míru.

Evropští lídři sledují oteplování vztahů mezi Washingtonem a Moskvou, a proto slibují daleko větší podporu svých zemí pro Kyjev.

„Francie je jedním z nejsilnějších evropských hlasů podporujících Ukrajinu. Zdůrazňuje, že žádná dohoda, včetně navrhovaných územních ústupků, nemůže jít proti vůli Kyjeva. Prezident Emmanuel Macron navíc požaduje po Spojených státech, aby co nejdříve donutily Rusko zastavit útoky na civilní objekty,“ informoval zpravodaj ČT v Paříži Jan Šmíd.

Kyjev i Moskva se obviňují z útoků na energetická zařízení

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ubylo ruských útoků na energetická zařízení, ale přibylo jich na civilní obyvatelstvo. Kyjev a Moskva se dál navzájem obviňují z porušování dohody o neútočení na energetickou infrastrukturu.

Šmíd dodal, že Elysejský palác také – k velké nevoli Moskvy – neustále mluví o mnohonárodnostním vojenském kontingentu, který by dohlížel na dodržování případné mírové dohody. Kremlu se také nelíbí Německem zvažované dodávky střel Taurus pro Ukrajinu.

Rusko, které před více než třemi lety napadlo menšího souseda, teď evropské státy obviňuje z maření mírového procesu. „Mnoho lidí, organizací i zemí se snaží překazit naše rozhovory s USA. Ve Spojených státech je velmi silná protiruská propaganda,“ tvrdí ředitel Ruského investičního fondu Kirill Dmitrijev.

Kdo s kým v Paříži

Witkoff s Rubiem měli podle AFP v Paříži nejprve na programu „pracovní oběd“ s Macronem a francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Noëlem Barrotem v Elysejském paláci. Jeho náplní bylo „zhodnocení mírových jednání, jejichž cílem je ukončit ruskou agresi na Ukrajině“, uvedl úřad francouzského prezidenta.

Podle zveřejněného harmonogramu se pak oba američtí představitelé odpoledne měli setkat i se šéfem kanceláře ukrajinského prezidenta Andrijem Jermakem. Rubio, který od nástupu do funkce přicestoval do Evropy už potřetí, se také měl setkat se svým britským protějškem Davidem Lammym.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že rozhovory se zaměří na „cesty k dosažení úplného příměří“ ve válce, kterou před více než třemi lety rozpoutalo Rusko, a také na možné nasazení mnohonárodního vojenského kontingentu na Ukrajině v případě míru, jak Kyjev žádá od svých spojenců.

Hegseth: Evropa by měla převzít odpovědnost za svou bezpečnost

Americký ministr obrany Pete Hegseth ve čtvrtek v této souvislosti Francii vzkázal, že by měla spolu s dalšími evropskými zeměmi převzít odpovědnost za obranu Evropy s využitím konvenčních zbraní. Hegseth, s nímž jednal jeho francouzský protějšek Sébastien Lecornu, Paříž také vyzval, aby zvýšila výdaje na obranu. Americký prezident Donald Trump evropské státy NATO nabádá k větším investicím do armád dlouhodobě a tvrdí, že USA budou v obraně Evropy hrát podstatně menší roli než dosud. Bezpečnost poválečné Ukrajiny bude podle Trumpa v evropských rukou.

Macron v poslední době zaujal vůdčí roli v evropském úsilí poskytnout Kyjevu bezpečnostní záruky, včetně úvah o rozmístění zahraničních vojáků na Ukrajině v případě uzavření míru.

Podíl.