Nejistota kvůli obchodní válce vyvolané celní politikou Donalda Trumpa nepolevuje. Hosté Otázek Václava Moravce mluvili o evropské reakci na kroky amerického prezidenta, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) i bývalého ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) musí Evropa jednat jako soudržný celek. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) může být Trump v některých krocích inspirací.
Donald Trump má v Česku své odpůrce, příznivce, a teď už dokonce i bývalé příznivce. Šéf největší opoziční strany ANO Andrej Babiš nečekaně ostře kritizoval Trumpovy manévry se cly. V rozhovoru pro Deník poznamenal, že to, co prezident USA dělá, „nedává vůbec smysl“. Dříve se ovšem označil za trumpistu.
„Já jsem příznivcem Donalda Trumpa, důvody dlouhodobě předkládáme. Ať už je to jeho dynamika, pohled na Green Deal, přístup k nelegální migraci nebo posun k míru na Ukrajině. Rozhodně to ale neznamená, že ho podporujeme výhradně a nemáme nějaké výtky,“ poznamenala v ČT Mračková Vildumetzová.
Trumpovy kroky můžou podle ní poukazovat i na „přílišnou regulaci Evropské unie“, která by se měla podle Vildumetzové změnit. Míní, že Trump se snaží v první řadě o zajištění svých občanů. „Pro něj jsou na prvním místě. V jednání je vždy tvrdý, ale je to s cílem získat to nejlepší pro Američany. V tom bychom si měli vzít příklad a dělat to samé pro Čechy,“ dodala.
Rakušan tvrzení rozporoval. „Nikdo na jeho rozhodnutích nebude bit více než oni (obyčejní Američané). Na událostech posledních týdnů vydělali jen ti, kteří už bohatí byli. Pro Evropu z toho plyne jedno velké poučení. Zaprvé být jednotní a silní a za druhé nevolit si do čela nevyzpytatelné postavy,“ poznamenal Rakušan.
Bartoš je přesvědčen, že šéf ANO reaguje na proměnu veřejného mínění. „Ukázalo se, že velké procento lidí se cly nesouhlasí. Takže Babiš otočil a začal Trumpa kritizovat,“ podotkl. Promluvil o zmíněné regulaci. „Jsou věci, které platily a měly by platit i v USA. Například to, že vysoce postavený politik by neměl dělat kroky, které jsou cenotvorné,“ myslí si Bartoš.
Podle něj mohli někteří investoři na nevyzpytatelném vývoji poslední doby velmi vydělat. „Jsou to obrovské přesuny peněz vyvolané veřejným oznámením. To neovlivňuje jen politiku, dopadá to i na obyčejné lidi,“ dodal.
„Česko musí být součástí silné Evropy“
„Říkám vám, ty země nám volají, líbají nám zadek, opravdu, umírají touhou uzavřít dohodu. Prosím, prosím, pane, uzavřete se mnou dohodu. Udělám cokoli. Cokoli, pane,“ pronesl pár hodin před pozastavením cel Donald Trump. „Jednou tvrdí, že chce vyjednávat, pak zase říká, že za ním všichni dolézají. To je naprostá dehonestace,“ upozornil Bartoš.
„Jsem rád, že se to na devadesát dní pozastavilo, je dobře, že se nějakým způsobem jedná. Ale nevím, proč se každý poměřuje, jaký má vztah k Trumpovi. Pojďme se bavit o České republice v silné Evropě, tedy nezpochybňovat evropský projekt jako takový. Pojďme cestou, ve které bude Evropa postupovat jednotně,“ doporučuje Bartoš.
„Jediné naše místo je teď v silné Evropě. Ta ukázala, že umí být nehistorická, že umí vyjednávat, umí být tvrdá. Nejenže oplatila Americe stejnou mincí, ale ihned přišla s nějakou vyjednávací strategií. Nikdy nebylo důležitější nezpochybňovat to, že Česko je pevnou součástí Evropské unie,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
„Odvetné opatření by mohlo cílit na digitální služby“
V případě zavedení amerických cel na Evropu považuje Bartoš jako dobrý způsob odvety cílení na digitální služby. „Evropa je velký trh, společnosti ze Silicon Valley o nás mají zájem. Pokud se bude opravdu postupovat jednotně, nějaká omezení v této oblasti by dávala smysl,“ míní Bartoš.
Rakušan znovu zdůraznil důležitost evropského trhu a dodal, že je potřeba si uvědomit, že je Evropa silným globálním hráčem. Mračková Vildumetzová o odvetných opatřeních nechtěla mluvit. „Záleží, jak budou pokračovat vyjednávání, v tuhle chvíli jsou cla pozastavená,“ uzavřela.
Zvyšování odměn policistům a hasičům
Hosté Otázek řešili i otázku zvyšování odměn vojákům, policistům a hasičům. Rakušan informoval, že na čtvrtek svolal jednání s odbory bezpečnostních sborů o navyšování platů. Ministr navrhl vládě navýšení o čtyři tisíce korun od července, kabinet ale pevný termín nestanovil. Bude ho projednávat společně s návrhem na zvýšení odměn vojákům.
Ministr zopakoval, že je důležité, aby se dále nerozevíraly nůžky mezi platy vojáků a policistů a aby si navzájem nekonkurovali. „Prosadil jsem to, co jsem chtěl,“ uvedl. „O odměňování policistů, hasičů a vojáků se bude jednat společně,“ dodal. Kabinet zatím neschválil ani návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) zvýšit měsíční plat vojákům minimálně o zhruba 8300 korun hrubého.
Rakušana kritizovala Mračková Vildumetzová. Podle ní mělo mít ministerstvo vnitra připomínky k novele zákona o vojácích z povolání, která navyšuje náborový příspěvek pro nové rekruty v některých případech až na milion korun. Za velký problém u policie pak považuje spojování obvodních oddělení, které podle ní vede ke snižování počtu policistů.
Podle údajů České televize i letos od policie odcházejí každý měsíc další policisté. Rakušan doplnil, že zároveň pokračují i nábory. V roce 2023 se podle něho podařilo nabrat více policistů, než odešlo. Loni bylo číslo vyrovnané.
Rakušan: Azylová novela se stihne do konce června
Tématem Otázek byla i novela azylového zákona s nastavením pravidel migrace. Podle Rakušana ji sněmovna stihne přijmout do konce června, vládní koalice na tom má dohodu. Novelu předložili vládní poslanci, vláda ji schválila začátkem dubna.
Dolní komora ji má projednávat na schůzi, která začíná ve středu. Rakušan k normě svolal na úterý druhou schůzku s opozicí. ANO už oznámilo, že se jeho zástupci nezúčastní. Opoziční SPD a ANO jsou také proti případnému zrychlenému projednávání.
Rakušan zopakoval, že novela přináší zpřísnění pravidel a převádí do české legislativy části unijního migračního paktu. Opatření se týkají třeba rychlejšího vyhošťování lidí bez legálního pobytu, širšího prověřování žadatelů o azyl, zrychlení azylových soudních řízení či snížení sociálních podpor. Koalice by ráda předlohu projednávala ve zrychleném řízení a schvalovala hned při prvním projednávání v dolní komoře.
S postupem Mračková Vildumetzová nesouhlasí. „Nikdo s námi návrh nekomunikoval. Předložili ho poslanci, psalo ho pravděpodobně ministerstvo vnitra. Pan ministr ho nechá ve vládě schválit a pak chce schůzku,“ řekla senátorka.
Proti tomu se Rakušan ohradil. Podotkl, že první jednání s opozicí k azylovému návrhu uspořádal ještě před schvalováním novely ve vládě. Zástupci ANO se na schůzku nedostavili. „Trošku to dělá na mě dojem, že schůzky bez kamer nejsou pro ANO atraktivní,“ uvedl ministr vnitra.
Podotkl, že se na jednání už dřív přihlásil poslanec ANO Petr Sadovský. Bylo to ale ještě před tím, než v pátek šéfka poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová účast odmítla. Členové SPD a Pirátů podle Rakušana mají dorazit.
ANO už dříve sdělilo, že návrh zákona pokládá za neopodstatněný, nepřiměřený a škodlivý a bude hlasovat pro zamítnutí. Pokud by neuspělo, bude proti zrychlenému projednání, stejně jako SPD. Opatrný by podle svých slov byl i Pirát Ivan Bartoš. Snahu o rychlé přijetí vnímá jako předvolební „marketing vládní koalice“, aby mohla v kampani ukázat výsledky.
Schvalování podle něj není urgentnější než před pár týdny. Míní, že díky předjednání na schůzce by se ale dal ušetřit čas na plénu. „Je škoda, že se schůzek neúčastní strany, které si vzaly migraci jako téma a jakoukoliv snahu negují,“ dodal Bartoš. Podle Rakušana se někteří rozhodli spíš strašit, než aby problémy řešili.