Čína považuje Evropu za prioritu své zahraniční politiky. Na vztahy mezi Čínou a Evropskou unií pohlíží ze strategické a dlouhodobé perspektivy. Na úvod jednání v Paříži to podle agentury Reuters řekl čínský prezident Si Ťin-pching. Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil jednání o Ukrajině a dění na Blízkém východě, zdůraznil i nezbytnost spravedlivých obchodních pravidel.

„Budoucnost našeho kontinentu zcela jasně bude záviset na naší schopnosti vyváženě rozvíjet vztahy s Čínou,“ řekl Macron. Koordinace s Pekingem při jednáních o současných konfliktech je „zcela rozhodující“, dodal francouzský prezident.

Stanice BFM TV poznamenala, že Elysejský palác schůzku připravil ve velmi pracovním prostředí, s holým stolem bez obvyklých historických dekorací. Také okruh účastníků je velmi omezený, jen tři politici, po jednom poradci pro každého z nich a tlumočníci.

Na setkání dvojice státníků reagovala i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která je ve Francii na jednání také. Hovořila o vzájemném respektu a nutnosti předejít nedorozuměním. „Čína a EU mají společný zájem na míru a bezpečnosti,“ napsala na síti X.

V zájmu obou stran je podle šéfky Evropské komise ukázat plnění závazků. Připomněla i výročí 50 let od navázání diplomatických vztahů EU a Číny, které připadá na příští rok.

Si Ťin-pching v pondělí ve Francii zahajuje dvoudenní návštěvu, která má být oslavou 60 let od navázání francouzsko-čínských diplomatických vztahů. Při své první cestě do Evropy od pandemie covidu-19 je Si Ťin-pching tento týden očekáván i v Srbsku a v Maďarsku.

Video: Chce nás Čína „zblbnout“? Její TikTok vypadá úplně jinak, říká Vyhnánková (29. 3. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz – Eliška Vyhnánková | Video: Jakub Zuzánek

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.