Aktualizace: 22.02.2024 17:14

Brusel – Evropská unie ze sankčních listin vyřadí dva ruské podnikatele a jednoho Slováka. Agentuře Reuters to dnes sdělily dva diplomatické zdroje, podle kterých se bude jednat o ruského miliardáře a spoluzakladatele technologické společnosti Yandex Arkadije Volože, dalšího Rusa Sergeja Mndojance a Jozefa Hambálka, zakladatele slovenské odnože kontroverzního ruského klubu motorkářů Noční vlci, kteří jsou známí blízkým vztahem s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

EU zmrazila majetek a zakázala cestování přibližně 2000 subjektů, které jsou podle ní zapojené do ruské invaze na Ukrajinu nebo z ní mají prospěch. Platnost některých omezení má vypršet 15. března. Zástupce 27 unijních zemí se ve středu dohodli na jejich prodloužení, ze seznamu však vyškrtnou Volože, Mndojance a Hambálka.

Volož je spoluzakladatelem ruského internetového gigantu Yandex a podle zdrojů se případ proti němu oslabil poté, co loni v létě označil válku Moskvy na Ukrajině za „barbarskou“. Podle EU Mndojanc dříve řídil vztahy s vládou v ruském konglomerátu Sistema a je také členem správní rady ruského think-tanku, který Kremlu radí v oblasti zahraniční a obranné politiky.

Hambálek, který čelil obvinění z výcviku motorkářů pro boj na Ukrajině a „šíření proruské propagandy“, založil slovenskou odnož Nočních vlků. Tento motorkářský klub každoročně organizuje jízdy evropskými státy včetně Česka u příležitosti výročí konce druhé světové války. Jejich akce ale budí u úřadů nevoli, neboť spolek bývá označován za krajně nacionalistický. Šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov je navíc na sankční listině USA i EU za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu.

Jeden z diplomatických zdrojů uvedl, že tyto tři případy jsou považovány za „právně neobhajitelné“, mimo jiné kvůli změně chování v případě Volože.

Diplomatické zdroje EU rovněž Reuters sdělily, že Maďarsko opět lobbovalo za zrušení sankcí proti ruskému miliardáři Ališeru Usmanovovi. Případ kovodělného a telekomunikačního magnáta podle zdrojů nebyl považován za právně „slabý“ vzhledem k tomu, že počátkem tohoto měsíce prohrál odvolání proti sankcím u nejvyššího soudu bloku.

Zdroje, které hovořily pod podmínkou anonymity, uvedly, že Budapešť rovněž neúspěšně usilovala o vyřazení ruského bývalého jezdce Formule 1 Nikity Mazepina a Vjačeslava Kantora, který je podle EU skutečným vlastníkem ruského výrobce hnojiv Acron. „Důkazy proti všem jsou považovány za silné,“ uvedl jeden z diplomatů. „Návrh“ Maďarska upustit od trestních opatření vůči nim se podle setkal s masivním odporem.

Změny vstoupí v platnost před 15. březnem a budou znamenat, že vlády EU budou moci okamžitě uvolnit veškerý majetek Volože, Mndojance a Hambálka, který byl zmrazen.

Zástupci EU mimo to ve středu odsouhlasili třináctý balík sankcí proti Rusku, který rozšiřuje sankční seznam o jména dvou stovek lidí, firem či institucí, které se podle unijní diplomacie nějakým způsobem podílejí na agresi proti Ukrajině. Sankce musí ještě formálně schválit členské státy, podle Reuters by se tak mělo stát v pátek, aby balíček vstoupil v platnost u příležitosti druhého výročí zahájení ruské agrese proti Ukrajině, které připadá na sobotu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.