V Česku by nejpozději od srpna příštího roku mělo začít platit takzvané právo na opravu. Zahrnuje lepší přístup k náhradním dílům a taky k informacím o opravě. Počítá s ním evropská směrnice, která tak posílí práva spotřebitelů, snížit má také množství odpadu. Zatím by se nová pravidla vztahovala jen na vybrané velké spotřebiče. Jenže třeba v tuzemsku je opravářů i dalších řemeslníků málo, a ne všechno se navíc vyplatí do servisu dát.

Výrobci budou mít povinnost mimo jiné u vybraných výrobků zajistit opravu – tedy i dostatek náhradních dílů. Navíc se prodlouží záruka. Na úpravě legislativy pracuje ministerstvo průmyslu. „Tímto zákonem dojde k prodloužení ‚záruční doby‘ ze dvou na tři roky, pokud si spotřebitel jako nápravu vadného plnění (uplatnění záruky) zvolí opravu. Aktuálně probíhají konzultace s dotčenými subjekty a dozorovými orgány,“ uvedl pro ČT mluvčí resortu Marek Vošahlík.

Podle Evropské komise se v Unii ročně vyprodukuje 35 milionů tun odpadu zbytečně – právě kvůli předčasné likvidaci spotřebního zboží. Tím, že spotřebitelé výrobky místo opravy rovnou vymění, přicházejí každý rok o dvanáct miliard eur (v přepočtu zhruba 302 miliard korun). Jenže opravování je komplikované i kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků. To pociťuje podle Hospodářské komory ČR přes šedesát procent českých firem. Obecně na tuzemském trhu chybí zhruba čtyři sta tisíc řemeslníků.

Podíl.
Exit mobile version