Komerční prezentace Aktual.: 3.02.2025 23:51
Brusel – Evropská unie chce mít se Spojenými státy pragmatické a konstruktivní vztahy, pokud se ale na ni nová americká administrativa „nespravedlivě“ zaměří, je EU připravena rázně reagovat. Po skončení dnešního neformálního summitu EU to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Reagovala tak na hrozby nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zavede cla na dovoz z EU.
„Diskutovali jsme o našem transatlantickém partnerství a o způsobech, jak posílit velmi pragmatickou spolupráci se Spojenými státy,“ uvedla předsedkyně Evropské komise, která se neformálního summitu v bruselském paláci Egmont rovněž zúčastnila. „Jsou tu nové výzvy a nové nejistoty…a když se EU nespravedlivě nebo svévolně stane terčem, rozhodně na to odpoví,“ dodala von der Leyenová. Ze zavedení cel podle ní neplyne nic dobrého, Evropská unie dává přednost „produktivní diskusi“.
Sedmadvacítka musí nyní podle šéfky EK plnit své vlastní úkoly a zaměřit se zejména na posílení konkurenceschopnosti. „Hrozby, kterým čelíme, jsou skutečné a narůstají,“ uvedla předsedkyně unijní exekutivy a zmínila zejména válku na Ukrajině či útoky na evropskou kritickou infrastrukturu. „Musíme posílit naše obranné schopnosti a navýšit výdaje na obranu,“ dodala s tím, že je potřeba se zaměřit také na větší spolupráci v rámci EU a na inovace v obranném průmyslu.
Tématem jednodenního neformálního jednání unijních prezidentů a premiérů byla právě obrana a bezpečnost. Vůdci EU se rovněž během pracovního oběda setkali s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a během pracovní večeře s předsedou britské vlády Keirem Starmerem.
„Pokračující válka na Ukrajině, kybernetické a hybridní útoky, situace na Blízkém východě – to vše vyžaduje silný evropský přístup k zajištění bezpečnosti všech našich občanů a k zajištění míru na našem kontinentu,“ uvedl na závěrečné tiskové konferenci předseda Evropské rady António Costa. „Budování evropské obrany je přitom nedílnou součástí tohoto projektu. Dnes se proto naše diskuze zaměřily na tři hlavní témata, na obranné schopnosti, financování a partnerství,“ dodal.
V debatě unijních lídrů podle něj zazněla potřeba zaměřit se například na protivzdušnou a protiraketovou obranu, ale i na munici či vojenskou mobilitu. „Základem tohoto úsilí musí být posílení evropského obranného průmyslu. Musíme vyrobit více a udělat to rychleji,“ dodal předseda unijních summitů.
Costa se rovněž opětovně postavil za Dánsko a jeho autonomní území Grónsko. „Zachování územní celistvosti Dánska je zásadní pro všechny členské státy Evropské unie,“ uvedl. Trump už před návratem do Bílého domu opakovaně hovořil o tom, že pro Spojené státy je získání Grónska otázkou bezpečnosti. Na dotaz novinářů nevyloučil, že pokud Kodaň odmítne ostrov prodat, podnikne ekonomické či vojenské kroky. Kodaň i Grónsko shodně tvrdí, že ostrov není na prodej a že o své budoucnosti rozhodnou výhradně místní obyvatelé.
I podle německého kancléře Olafa Scholze je Evropská unie natolik silná, aby v obchodních rozhovorech se Spojenými státy bránila své vlastní zájmy. Pochválil rovněž mexickou prezidentku, které se podařilo, že prezident Trump cla uvalené na Mexiko o měsíc odložil. Scholz uznal, že ve společné obranné politice EU existuje „roztříštěnost a absence velkých společných obranných programů“. „To se musí změnit, a proto musíme změnit způsob nákupů,“ dodal Scholz po skončení dnešního neformálního summitu.
Německý kancléř rovněž okomentoval nejnovější Trumpův požadavek, aby Ukrajina výměnou za americkou pomoc dodávala Spojeným státům vzácné kovy. Označil to za „velmi sobecké a sebestředné“. „Takové zdroje by se daly lépe využít pro obnovu země po válce,“ uvedl Scholz.