Aktualizace: 26.07.2024 17:31

Pustevny (Vsetínsko) – Druhou etapu cyklistické Czech Tour s dvojím stoupáním na Pustevny ovládla elitní stáj UEA Emirates. Po 172,7 km vyhrál Švýcar Marc Hirschi a dostal se do průběžného vedení, druhý dojel jeho týmový kolega Diego Ulissi z Itálie. Nejlepším Čechem byl na 19. místě Martin Voltr.

Cyklisty dnes v nejnáročnější etapě čtyřdenního závodu čekaly po startu ve Zlíně čtyři horské prémie a více než 3300 nastoupaných metrů. V druhém a cílovém stoupání na beskydské Pustevny se z vedoucí skupiny pokusili jezdci několikrát nastoupit, ale bez úspěchu.

Náskok si vytvořil až necelé dva kilometry před cílem Američan Kevin Vermaerke, za nímž se krátce po průjezdu bránou označující poslední kilometr vydal Hirschi. Vítěz jedné etapy na Tour de France a bronzový medailista z mistrovství světa 2020 se drtivým nástupem odpoutal od soupeřů, brzy dojel Varmaerkeho a pokračoval v rychlém tempu až do cíle. Postaral se o 60. letošní výhru týmu UAE Emirates, jehož největší hvězdou je nedávný vítěz Tour Tadej Pogačar.

„Zvládnout dvakrát tohle stoupání nebylo jednoduché, ale na konci jsem měl skvělé nohy a dokázal jsem na posledním kilometru rozhodnout,“ uvedl Hirschi, jenž se řídil týmovou strategií. „Chtěli jsme ve stoupání čekat až do konce s tím, že pokud budeme mít dobré nohy, tak máme vyrazit. A dobré nohy jsme měli, takže jsme zaútočili,“ dodal s úsměvem. Spolufavorit Ulissi dojel s odstupem 11 sekund, třetí byl se ztrátou dalších tří sekund Kolumbijec Sergio Higuita. Vermaerke skončil čtvrtý.

Voltr z týmu Pierre Baguette skončil 57 sekund za vítězem devatenáctý a na stejné pozici je i nejlepším Čechem závodu. Michal Schuran oblékl po etapě dres nejlepšího vrchaře. Hirschi vede celkově o 15 sekund před Ulissim a Higuitou.

Sobotní etapa z Moravské Třebové měří jen 134,5 km a její průběh nemá být tak náročný, v závěru ale nabídne nejtěžší stoupání celého závodu na Dlouhé Stráně.

Cyklistický etapový závod Czech Tour, 2. etapa: Zlín – Pustevny (172,7 km):

1. Hirschi (Švýc./UAE Emirates) 4:17:42, 2. Ulissi (It./UAE Emirates) -11, 3. Higuita (Kol./Red Bull-Bora-hansgrohe) -14, 4. Vermaerke (USA/dsm-firmenich PostNL), 5. Fabbro (It./Polti Kometa), 6. Alaphilippe (Fr./Soudal-Quick Step) všichni -17, …19. Voltr (ČR/Pierre Baguette) -57, 29. Otruba (ČR/ATT Investments) -1:34, 32. A. Ťoupalík (ČR/TDT-Unibet), 33. Boroš (ČR/Elkov-Kasper) oba -1:46.

Průběžné pořadí: 1. Hirschi 7:47:57, 2. Ulissi -15, 3. Higuita -20, 4. Vermaerke, 5. Brenner (Něm./Tudor), 6. Fabbro všichni -27, …19. Voltr -1:07, 30. Otruba -1:44, 32. Boroš, 33. A. Ťoupalík oba -1:56.