
Komerční prezentace Aktual.: 9.07.2025 21:57
Štrasburk – Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP) dnes dospěl k závěru, že Rusko má na svědomí četná porušení lidských práv v konfliktu na Ukrajině. Rovněž rozhodl, že Rusko stojí za sestřelením letu MH17, což je podle agentury AP poprvé, kdy mezinárodní soud označil Moskvu za viníka tragédie z roku 2014, která si vyžádala 298 obětí. Verdikt je podle agentury AFP především symbolický, neboť Moskva verdikty ESLP neuznává. Soud byl zřízen při Radě Evropy, ze které bylo Rusko v březnu 2022 vyloučeno kvůli své invazi na Ukrajinu.
Je to rovněž poprvé, kdy mezinárodní soud shledal Moskvu odpovědnou za porušování lidských práv na Ukrajině po zahájení ruské plnohodnotné invaze v únoru 2022, napsala AP. Rozhodnutí přijal velký senát ESLP složený ze 17 soudců. Rusko sice 16. září 2022 opustilo Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod, z pohledu soudu však zůstává odpovědné za porušování základních práv spáchané před tímto datem.
Soudci Evropského soudu pro lidská dnes rozhodli o žalobách podaných Ukrajinou a Nizozemskem, které zahrnují širokou škálu porušení lidských práv během ruských operací v ukrajinském Donbasu od roku 2014 a během války, která začala v únoru 2022 plnohodnotnou ruskou invazí a při které došlo i k zavlečení ukrajinských dětí do Ruska.
Soud shledal Rusko vinným z poprav ukrajinských civilistů a vojenského personálu, aktů mučení, neoprávněného vysídlení civilistů a „ničení, drancování a vyvlastňování“, uvedl předseda soudu Francouz Mattias Guyomar.
Soud sídlící ve Štrasburku uvádí, že „žalovaný stát musí neprodleně propustit nebo vrátit do bezpečí všechny osoby, které byly na ukrajinském území okupovaném ruskými silami nebo pod ruskou kontrolou zbaveny svobody (…) a které jsou stále zadržovány ruskými orgány“.
Rovněž se domnívá, že Rusko musí neprodleně spolupracovat při vytváření mezinárodního a nezávislého mechanismu, který co nejdříve a s náležitým ohledem na nejlepší zájem dětí zajistí identifikaci všech dětí přemístěných z Ukrajiny do Ruska nebo na území kontrolované Ruskem.
Soud dnes také rozhodoval v případě letu MH17. Letadlo společnosti Malaysian Airlines, které mířilo 17. července 2014 z Amsterdamu do Malajsie, bylo sestřeleno raketou Buk ruské výroby z v Doněcké oblasti Donbasu, kterou v létě 2014 ovládali separatisté podporovaní Moskvou. Zahynulo všech 298 lidí na palubě, z toho 196 byli Nizozemci.
Rodiny obětí katastrofy letu MH17 považují rozhodnutí ESLP za důležitý milník ve svém jedenáctiletém úsilí o spravedlnost. „Je to skutečný krok k pochopení toho, kdo je skutečně zodpovědný,“ řekl agentuře AP Thomas Schansman, který při tragédii přišel o svého osmnáctiletého syna Quinna.
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha rozhodnutí soudu přivítal a označil je za historická. „Zejména oceňujeme jasný závěr Evropského soudu pro lidská práva, že cílem Ruska je zničit ukrajinskou státnost a podmanit si ukrajinský lid. To je další důkaz genocidních cílů Ruska,“ uvedl na síti X šéf ukrajinské diplomacie. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle ruské státní agentury TASS ještě před vynesením verdiktu uvedl, že Moskva považuje rozhodnutí ESLP za neplatná a nehodlá se jimi řídit.
V roce 2023 se soudci postavili na stranu Ukrajiny a Nizozemska ve sporu o jurisdikci a shledali, že existuje dostatek důkazů o tom, že oblasti na východě Ukrajiny kontrolované separatistickými povstalci „spadají pod jurisdikci Ruské federace“, včetně poskytování zbraní a politické a ekonomické podpory.
Minulý měsíc ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj schválil plány na zřízení nového mezinárodního soudu, který by stíhal vysoké ruské představitele za rozsáhlou invazi na Ukrajinu.
ESLP rozhoduje o stížnostech jednotlivců nebo států týkajících se porušení občanských a lidských práv a politických práv stanovených v Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod z roku 1950. Evropský soud pro lidská práva má 46 soudců, což odpovídá počtu smluvních států.