
Komerční prezentace Aktual.: 8.05.2025 14:16
Štrasburk – Evropský parlament dnes přijal návrh Evropské komise změnit status ochrany vlků v Evropské unii z přísně chráněného na chráněný, což členským státům umožní snadněji regulovat jejich počty odstřelem. Pro tento krok hlasovalo 371 z 570 přítomných europoslanců, proti bylo 162. Aby návrh pozměněné směrnice mohl vstoupit v platnost, musí jej ještě formálně schválit Rada EU, tedy zástupci členských států „sedmadvacítky“
Podle EK žije v Evropě více než 20.000 vlků a jejich populace i oblasti rozšíření se zvětšují. Tento úspěch v ochraně přírody ale v některých regionech vedl k rostoucím škodám na chovu hospodářských zvířat. Podle dostupných údajů z členských států se odhaduje, že vlci v EU zabijí každý rok nejméně 65.500 kusů dobytka.
„Zemědělci si nyní mohou vydechnout. Vyslechli jsme jejich obavy a na unijní úrovni provedli skutečnou změnu, abychom řešili dnešní situaci a ochránili živobytí venkova,“ komentoval hlasování italský europoslanec Herbert Dorfmann jménem nejsilnějšího poslaneckého klubu v EP, Evropské lidové strany (EPP). Ochrana přírody se tak má podle něj dostat do rovnováhy s ochranou zemědělců.
Zmírnění ochrany vlků naopak Zelení a Levice odsoudili jako nevědecké a jako krok, který hrozí proměnou ochrany přírody v politickou hru. „Hraje se spíše se strachem než s fakty,“ prohlásil německý europoslanec Sebastian Everding.
Politování, že EU ponechává vlka svému osudu, vyslovili již dříve ochránci přírody. Členské státy se nicméně nadále musí starat o příznivý stav vlčí populace. Ve svých vnitrostátních předpisech mohou nadále uvádět vlka jako přísně chráněný druh a zpřísňovat jeho ochranu, připomněl Evropský parlament v tiskové zprávě.
Česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) připustila, že zaznívají návrhy na zmírnění ochrany i dalších druhů. „Slyšíme o problémech s kormorány (v Česku), ale v tuto chvíli to není na stole,“ řekla českým novinářům ve Štrasburku.
Její kolega Alexandr Vondra upozornil, že lov vlka byl možný i před schválením směrnice a i Francie, Itálie a Španělsko, kde vlci dělají největší problémy farmářům, by o odstřelech mohly rozhodnout samy, ale hrozilo by jim riziko možných žalob. Přesunem rozhodnutí na unijní úroveň se toto riziko odstraní.
„Hodili to na EU, aby si mohli umýt ruce. To se tady dost často děje,“ podotkla Vrecionová, podle které by snížení ochrany vlků mohlo dotyčné politiky poškodit v očích jejich voličů.
Návrh EK reagoval na rozhodnutí států Bernské úmluvy o ochraně evropské přírody, které loni v prosinci schválily snížení statusu ochrany vlků. Brusel chce toto rozhodnutí zakotvit do unijního práva, aby bylo závazné pro všechny členské země. Kritici ale spojují aktivitu komise s osobní zkušeností šéfky komise, které v září 2022 na rodinné farmě v Dolním Sasku vlk zadávil oblíbeného poníka Dolly. Podle tisku ale poníka nechránil žádný elektrický ohradník.
„Nic se dlouho nedělo, až nakonec vlk zadávil oblíbeného poníka Ursuly von der Leyenové, a tak se to najednou začalo řešit strašně rychle,“ poznamenal Vondra k přesunu vlka z nejpřísněji chráněné do méně přísně chráněné kategorie.