
Komerční prezentace Aktual.: 9.07.2025 11:54
Štrasburk (Francie) – Obrana a konkurenceschopnost Evropské unie mají patřit mezi základní priority příštího dlouhodobého rozpočtu evropského bloku po roce 2027. V debatě s europoslanci ve Štrasburku to dnes uvedl komisař odpovědný za rozpočet Piotr Serafin. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerreová, která na plénu europarlamentu zastupovala počínající dánské předsednictví v Radě EU, doplnila, že jednou z nejnaléhavějších priorit je nadále podpora Ukrajiny, která se už déle než tři roky brání ozbrojené ruské agresi.
Evropská komise by měla návrh sedmiletého rozpočtu EU na roky 2028 až 2034 představit příští středu. Návrh, o kterém se obvykle dlouho vyjednává, vyžaduje souhlas většiny europoslanců a jednomyslnou shodu všech členských států.
„Musíme pružně reagovat na nové priority a krize,“ upozornil dnes Serafin s tím, že válka na Ukrajině unijním zemím připomněla nutnost lépe investovat do bezpečnosti a obrany. Zároveň poznamenal, že zvyšování výdajů na obranu nesmí být na úkor investování do lidí, přičemž zmínil mimo jiné společnou zemědělskou politiku. Evropská komise podle Serafina také navrhne evropský fond pro konkurenceschopnost, což bude představovat „jasný rámec pro investice“.
Takí´í Bjerreová s odkazem na ruskou agresi na Ukrajině uvedla, že EU musí posílit bezpečnost a obranu a být připravenější. Jádrem unie je podle ní jednotný trh. „Potřebujeme posílit evropskou konkurenceschopnost, aby naše podniky vzkvétaly,“ poznamenala s tím, že je zapotřebí sladit tržně orientovanou a zelenou ekonomiku.
Reakce europoslanců se podle očekávání různily napříč politickým spektrem.
Rumunský europoslanec Siegfried Mureșan z největší frakce Evropské lidové strany (EPP) podobně jako Serafin poznamenal, že rozpočet se musí soustředit na obranu, bezpečnost a konkurenceschopnost, zmínil také investice do digitálních technologií či do potravinové bezpečnosti.
Francouzská europslankyně Fabienne Kellerová z frakce Obnova Evropy (Renew Europe) uvedla, že očekává ambicióznější rozpočet a že je potřeba, aby Evropa měla k jeho financování vlastní zdroje.“Proč k tomu zatím nedošlo?“ tázala se.
Zelená německá europoslankyně Terry Reinteková poznamenala, že EU by měla přestat dotovat fosilní paliva a místo toho by měla bojovat za čistou vodu a úrodnou půdu. Jako jednu z klíčových priorit zmínila bydlení.
Naopak maďarský europoslanec Tamás Deutsch z frakce Patrioti pro Evropu tvrdil, že „rozpočet bude hlavně na zbrojení a velká část půjde na Ukrajinu“.
Polský poslanec Patryk Jaki z Evropských konzervativců a reformistů (ECR) na adresu EK prohlásil „udělali jste symbolem Evropy nelegální migranty, duhové vlajky a zelené šílenství“ a zkritizoval zelenou ekonomiku jako ztrátovou.
Evropský parlament již květnu schválil usnesení o příštím dlouhodobém rozpočtu, v němž označil bezpečnost, konkurenceschopnost a flexibilitu za hlavní priority. V textu usnesení europoslanci vyzývají k výrazně ambicióznějšímu takzvanému víceletému finančnímu rámci (VFR), který bude schopen splnit rostoucí očekávání občanů EU v době globální nestability.