Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
Osmadvacetiletý Kogan měl občanství Izraele a Moldavska. Ve SAE působil jako zástupce významné židovské ortodoxní skupiny Chabad a v Dubaji vedl obchod s košer potravinami. Koganova manželka je neteří rabína Gavriela Holtzberga, který byl zabit při teroristických útocích v Bombaji v roce 2008.
Pátrání po rabínovi začalo v Dubaji koncem listopadu a jeho tělo bylo nalezeno o několik dní později ve městě Al-Ajn blízko ománských hranic. Izraelští představitelé smrt označili za vraždu a antisemitský incident. Úřady SAE krátce na to oznámily zatčení tří podezřelých.
Normalizace vztahů narušená válkou v Gaze
Emiráty navázaly formální vztahy s Izraelem na základě takzvaných abrahámovských dohod, které zprostředkovaly v roce 2020 Spojené státy vedené tehdy prezidentem Donaldem Trumpem. Spekulovalo se i o dohodě Jeruzaléma se Saúdskou Arábií, ta však trvala na vzniku palestinského státu.
Za posilováním regionální spolupráce s židovským státem stála hlavně společná hrozba; šíitský Írán a obavy sunnitů z rostoucího vlivu Teheránu na Blízkém východě, ale také z možného vývoje nukleárních zbraní. Trump jadernou smlouvu s Íránem vypověděl a administrativě exprezidenta USA Joea Bidena se nepodařilo vyjednat novou.
Dohody posílily vzájemný obchod a cestovní ruch, přechodně však zastínily osud Palestinců spoléhajících na podporu arabských států v regionu.
Opětovné ochlazení izraelsko-arabských vztahů odstartovala před rokem a půl izraelská ofenziva v Pásmu Gazy, kterou židovský stát reagoval na brutální útok teroristů z Hamásu.
Emiráty ho odsoudily jako „vážnou eskalaci“ a udržovaly vztahy se židovským státem i během války v Pásmu Gazy. Důrazně ale odsoudily izraelské počínání v palestinské enklávě, které podle nich porušuje lidská práva. Vedení země opakovaně vyzvalo k okamžitému příměří, ochraně civilistů a zajištění humanitární pomoci lidem v Gaze.
Loni v září pak Emiráty zdůraznily, že nepodpoří Izrael v jeho poválečném plánu pro Gazu, pokud současně nevznikne stát Palestina.
Židovská komunita v Emirátech
Židé žili v SAE i v desetiletích před podpisem normalizační dohody, svoji víru však praktikovali v soukromí. V únoru 2023 byla v Abú Dhabí otevřena první oficiální synagoga. Ta zůstává otevřena dodnes, nicméně činnost několika neoficiálních synagog v Dubaji byla z bezpečnostních důvodů pozastavena po teroristických útocích Hamásu ze 7. října 2023.
O počtech Židů v SAE neexistují žádné úřední statistiky, ale židovská uskupení odhadují, že komunita má několik tisíc členů.