Trestní řízení týkající se součinnosti armády se spolkem Skupina D se bezprostředně týká speciálních sil. Jak plyne ze zjištění Aktuálně.cz, jejich příslušníci se podle podezření nezákonně podíleli na dopravě dronů určených na pomoc Ukrajině, která se brání ruské agresi. Spolek na jejich nákup vybral 200 milionů korun. Vede jej Ondřej Vetchý, jeho čestným předsedou je první muž armády Karel Řehka.
„Pokud chceme ukrajinské obraně opravdu účinně pomoci, jsou na míru připravené a technicky sofistikované drony Nemesis nejlepší volbou. K dodávce zajistíme i školení obsluhy a technickou podporu,“ vysvětluje Skupina D, proč si pro sbírku vybrala právě tyto drony. Za shromážděné peníze jich bylo možné pořídit 20 tisíc.
Jak Aktuálně.cz informovalo v úterý, kvůli podpoře činnosti spolku ze strany armády rozjela Vojenská policie trestní řízení. Mluvčí útvaru Kateřina Mlýnková redakci sdělila, že se prověřuje „možné neoprávněné nakládání s majetkem ministerstva obrany a možné využívání příslušníků armády nad rámec úkolů ozbrojených sil“.
Vojenská policie rozkrývá, zda se příslušníci armády nedopustili zneužití pravomoci úřední osoby a porušení služební povinnosti vojáka. Aktuálně.cz na základě dvou zdrojů z bezpečnostní komunity a prostředí blízkého policejnímu prověřování zjistilo, v čem spočívá možné trestní pochybení ze strany ozbrojených sil.
Chybělo povolení parlamentu
„Byla tam služební cesta, která zřejmě provázela drony na Ukrajinu. Někdo zkrátka rozhodl, poslal vojáky s tímto materiálem a neměl pro to příslušné oprávnění, konkrétně schválení parlamentem,“ řekl redakci zdroj blízký prověřování. Stát měl utrpět také tím, že se neoprávněně vynaložily peníze na benzin a platy vojáků.
Podle zdroje redakce z bezpečnostní komunity se taková cesta odehrála nejméně jedna. Proběhla během loňského roku. Na Ukrajinu drony podle podezření pomohli dopravit příslušníci 601. skupiny speciálních sil, což je elitní útvar tuzemské armády. Spadá do podřízenosti náčelníka generálního štábu Řehky.
Vojenská policie vychází z článku ústavy, jenž určuje jasná pravidla pro pohyb příslušníků české armády do zahraničí. Podle něj je to parlament, jenž vyslovuje souhlas s vysláním tuzemských ozbrojených sil mimo území České republiky. Parlament ale takové akci zelenou nedal.
Trestní řízení vedené Vojenskou policií je na počátku, dosud nikoho neobvinila. Účelem této fáze řízení, jež se zve prověřování, je shromáždit důkazy, které podezření potvrdí, nebo naopak vyvrátí. Pokud Vojenská policie získá dostatek poznatků, že je podezření důvodné, zahájí trestní stíhání. V opačném případě kauzu odloží.
Sídlo 601. skupiny a dozor kauzy ve stejném městě
Že podezření padá na příslušníky 601. skupiny, plyne i z toho, že trestní řízení dozoruje Okresní státní zastupitelství v Prostějově. Právě v tomto městě má skupina zázemí. Šéf tamějších státních zástupců Ivo Černík Aktuálně.cz potvrdil, že jeho lidé mají skutečně v této kauze dozor.
„Mohu potvrdit, že Okresní státní zastupitelství v Prostějově dozoruje záležitost, která se týká podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení služební povinnosti vojáka. S ohledem na stádium řízení a zásadu neveřejnosti nemohu bohužel v této chvíli poskytnout bližší informace,“ sdělil.
Co je obsahem kvalifikace podle trestního zákona
Trestní řízení se vede pro podezření z níže uvedených deliktů.
Zneužití pravomoci úřední osoby
(1) Úřední osoba, která v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch,
a) (…),
b) překročí svou pravomoc, nebo
c) (…),
bude potrestána odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti.
Porušení služební povinnosti vojáka
(1) (…)
(2) Kdo bez oprávnění užije vojenský materiál větší hodnoty k účelu, pro který není určen, nebo k takovému užití dá souhlas, nebo kdo zneužije nebo umožní zneužití podřízených k úkolům nad rámec služebních povinností,
bude potrestán odnětím svobody až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
Autority tuzemské obrany k angažmá speciálů v projektu Skupiny D mlčí. Armáda nepotvrdila ani nevyvrátila, že by vojáci pomohli s dopravou dronů až na Ukrajinu. „Vzhledem k tomu, že probíhá šetření orgánů činných v trestním řízení, nebudeme se k dotazům vyjadřovat,“ sdělila Aktuálně.cz mluvčí armády Magdalena Dvořáková.
Obdobně na otázku, zda věděla o zapojení speciálů do přepravy dronů, prostřednictvím mluvčího reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Přímé odpovědi na týž dotaz se pak vyhnul spoluzakladatel Skupiny D Milan Mikulecký. „Správným adresátem pro vaše dotazy by měla být buď Armáda ČR, nebo ještě lépe přímo Vojenská policie,“ uvedl.
Skupina D a speciální síly
Skupina D má ke speciálním silám blízko. Její spoluzakladatelé, podnikatel Jan Veverka a zmíněný Milan Mikulecký, jsou příslušníky aktivních záloh Ředitelství speciálních sil, pod které prostějovská jednotka spadá. Čestný předseda spolku Karel Řehka velel 601. skupině a později stál v čele Ředitelství speciálních sil.
Tento týden vyšlo najevo, že se do obrany dobrého jména spolku vydal jeho zakladatel Ondřej Vetchý. Jak upozornily Seznam Zprávy, podal trestní oznámení kvůli pomluvám, které o činnosti Skupiny D a jejích hlavních tvářích kolují. Chce, aby policie objasnila, odkud se tyto lži berou.
„Náš spolek přísně dodržuje zákony a jako předseda vím, že já i moji spolučlenové tyto aktivity provozujeme s čistým svědomím a ryzím srdcem, s plným vědomím, že tím chráníme především Českou republiku,“ uvedl Vetchý. Odmítá výmysly, že si spolek za peníze ze sbírky kupuje auta, drony přeprodává či peníze krade.
Přelomová zbraň pro Ukrajinu. Tohle bych nečekal, popsal její drtivé výsledky expert
Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký popisuje, jak fungují FPV drony | Video: Martin Krepindl