Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.

Dodávky elektřiny byly obnoveny do všech odběrných míst, původně byl kvůli blackoutu bez elektřiny milion tuzemských odběratelů, uvedli krátce před 19. hodinou ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) a šéf provozovatele přenosové soustavy ČEPS Martin Durčák. 

Výpadek proudu postihl celkem osm rozvoden přenosové soustavy. Problémy s dodávkami elektřiny hlásily Liberecký, Ústecký a Středočeský kraj, východ Čech a část Prahy. Prvotní příčinou blackoutu byl pád fázového vodiče, uvedla společnost Česká přenosová soustava (ČEPS). Ústřední krizový štáb vpodvečer potvrdil, že příčinou výpadku byla technická závada a že nešlo o útok.

  • On-line přenos k rozsáhlému výpadku elektrického proudu v některých oblastech Česka pro tuto chvíli končí. Děkujeme za pozornost.

  • V sobotu ráno bychom mohli disponovat dostatečným množstvím páry, vzduchu a doprovodných průmyslových plynů, abychom mohli zahájit postupné najíždění výroby,“ uvedl k situaci v litvínovské chemičce mluvčí Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.

  • Odjezdové tabule v České Třebové hlásí výrazná zpoždění, například rychlík do Žiliny má dvě stě minut, další dva vlaky pak 120 minut a běžná jsou hodinová zpoždění, informoval z místa redaktor ČT Tomáš Vlach.

Závada následně vyřadila z provozu páteřní vysokovoltážní vedení, jeden z bloků elektrárny Ledvice na Teplicku a také velkou rozvodnu Krasíkov na Orlickoústecku, uvedl provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Důvod poškození vodiče ale zatím známý není. Kolem 14:50 ČEPS oznámil znovuzprovoznění všech rozvoden, postupně se tak dodávky elektřiny obnovovaly po celé zemi.

Obnovení dodávek

Po téměř pěti hodinách od rozsáhlého výpadku zůstávaly stále bez proudu desítky tisíc odběratelů. Energetici dodávky elektřiny postupně obnovovali, zároveň ale museli nadále toky elektřiny regulovat, aby se soustava nepřetížila. Plné obnovení dodávek elektřiny předpokládali během odpoledne, nejpozději pak do večera. Ústřední krizový štáb před 18. hodinou oznámil, že bez proudu zůstávají zhruba dva tisíce odběrných míst.

Během brífinku Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) poděkoval všem složkám IZS i občanům. „Snažili jsme se jim doručit informace co nejrychleji,“ dodal s tím, že připraven byl i systém pro zasílání SMS zpráv.

Po 13:00 společnost ČEPS informovala, že došlo k výpadku vedení V411 a následně ke vzniku ostrovního provozu na severu a východě země. K výpadku vedení V411 došlo v důsledku pádu fázového vodiče. V411 je vedení nejvyšší napěťové hladiny v Česku. Tato vedení jsou využívána pro vývod vysokých výkonů z elektráren a pro přenos elektřiny na dlouhé úseky. Před půlnocí ČEPS oznámil, že po 22. hodině dokončil opravu V411.

Podle ministra průmyslu Vlčka byl příčinou fakticky přetržený drát. „Ten kabel není nekonečný, má určité svorky, čas od času dochází k nějaké poruše, která způsobí přerušení,“ popsal. I přes každoroční kontroly mohou způsobit přerušení kabelu například vysoké teploty, podotkl. „Přestože systém funguje, pořád zůstává otázka, na kterou je třeba, aby odborníci odpověděli – proč to má takový dramatický dopad, když spadne drát. To je věc, na kterou je potřeba odpovědět,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Potíže v regionech

Podle mluvčí ČEPS Hany Klímové šlo o rozsáhlý výpadek. Postihl zejména severozápad Čech. V Ústí nad Labem se podařilo obnovit dodávky elektřiny do všech lokalit po pěti hodinách. Nefungovaly semafory, jezdily pouze trolejbusy na bateriový pohon a autobusy. Tramvaje nebyly v provozu v Mostě. Výpadek se dotkl také ústecké Spolchemie nebo chemičky Orlen v Litvínově. V odpoledních hodinách se tam podařilo obnovit dodávky elektrického proudu. Technici kontrolovali stav výrobních jednotek a postupně obnovovali produkci. Problémy s proudem hlásily v Ústeckém kraji také Teplice.

Výpadek elektřiny zasáhl kolem poledne téměř celý Liberecký kraj. Zhruba po dvou hodinách se začalo energetikům dařit dodávky postupně obnovovat.

Hasiči měli v souvislosti s výpadkem elektřiny řadu výjezdů, v Liberci se v odpoledních hodinách podařilo obnovit provoz tramvají. Frýdlantská vodárenská společnost své odběratele vyzvala, aby šetřili vodou. Problémy byly s připojením k internetu. Provoz kvůli přerušeným dodávkám elektřiny předčasně ukončilo koupaliště Maškova zahrada nebo muzeum v České Lípě.

Krajská nemocnice v Liberci výpadek zvládla s náhradními zdroji. „V tuto chvíli už jedeme normálně, bez záloh a jsme v plném provozu,“ řekl později mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Mohutný výpadek dodávek elektřiny zasáhl v Olomouckém kraji hlavně Šumpersko a Jesenicko. Bez proudu tam zhruba padesát minut byly desítky tisíc odběratelů včetně úřadů či šumperské nemocnice. Dodávky byly zastaveny také do Litovle na Olomoucku a okolních obcí. Hasiči v této souvislosti evidují několik zásahů. Elektřina k odběratelům v kraji začala opět proudit kolem 13:00, sdělil mluvčí energetické skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Mobilní a internetové bankovnictví výpadek proudu neovlivnil, banky mají záložní zdroje. Nefungovaly některé bankomaty, uvedla Česká bankovní asociace.

Dodávky v Praze se obnovily mezi prvními

Část Prahy postihl výpadek elektřiny po poledni. Všechny přenosové soustavy jsou znovu v provozu od 14:15. Výpadek napětí postihl rozvodny v Malešicích a na Chodově. Fungovala pouze rozvodna v Řeporyjích. „Dá se říci, že v jedné chvíli byly bez elektrického proudu zhruba dvě třetiny Prahy,“ uvedl během dne pro ČT mluvčí Pražské energetiky Jan Bílek. Výpadek se podle něj týkal převážně pravého břehu Vltavy.

Kolem 14:30 už podle Petra Holubce z PRE ve většině metropole elektřina fungovala. Napájení podle něj nabíhalo postupně. Podle webu pražského dopravního podniku byly ve 12:15 po výpadku znovu zprovozněny linky metra A a C, linka B o něco později, kolem 12:35.

Většina tramvajových linek na pravém břehu Vltavy nejezdila zhruba tři hodiny. Provoz se následně vrátil téměř do normálu, linky 12 a 31 ale byly vedeny oklikou. Ochromeny byly linky 2 až 26 či trolejbus číslo 58, místo něj podnik vypravil autobus.

Situace v dopravě

Před 18. hodinou večer informovaly České dráhy, že se provoz podařilo obnovit na všech tratích a jsou průjezdné. Vlaky ale stále měly velká zpoždění, upozornil dopravce. Hasiči museli z několika spojů evakuovat cestující, informoval dříve mluvčí Správy železnic pro mimořádné události Martin Kavka.

„Stabilizace provozu bude pokračovat po celý dnešní den. Vlaky mohou mít i nadále zpoždění, sledujte aktuální informace na webu nebo v aplikaci Můj vlak,“ sdělil dopravce. Dostupnost zákaznické linky 221 111 122 podle něj ale může být zhoršená.

Kolem 14:00 byl obnoven provoz na trati Praha – České Budějovice, později začaly jezdit vlaky i mezi Prahou a Kolínem či Mělníkem a Kolínem. Problémy byly po poledni například také mezi Mostem a Prahou či Šumperkem a Olomoucí.

„Hasiči Správy železnic zatím evakuovali devět vlaků, na žádost dopravců,“ uvedl odpoledne Kavka. Tři vlaky byly například evakuovány v úseku Praha – Kolín. Podle odjezdových tabulí na pražském hlavním nádraží měly některé spoje i více než dvouhodinová zpoždění. Týkalo se to i mezinárodních vlaků.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ujistil, že provoz letiště ani silničních tunelů ovlivněný není. Na pražském Letišti Václava Havla podle redaktorky ČT Markéty Prouzkové proběhla evakuace. Dle mluvčí letiště totiž pravděpodobně někdo omylem zmáčkl evakuační tlačítko.

Výpadek komplikoval dopravu cestujícím, kteří mířili vlaky na Slovensko, popsala z Olomouce redaktorka ČT Nina Ortová. „Například vlaky mířící do slovenského Púchova tady měly na odjezdové tabuli 130 minut (zpoždění), další sto minut,“ dodala.

Část nemocnic fungovala na záložní zdroje

Premiér Fiala na síti X k výpadku po 13. hodině napsal, že Česko čelí mimořádné a nepříjemné situaci, všichni intenzivně pracují na obnovení dodávek elektřiny, což je nyní priorita. V souvislosti se situací poděkoval všem za trpělivost.

Fiala zdůraznil, že „bude potřeba podrobně analyzovat všechny události, abychom přesně věděli, co se stalo, a byli připraveni na budoucí události“.

Policisté nemají v tuto chvíli informace o tom, že by za rozsáhlým výpadkem proudu v Česku stál kybernetický či teroristický útok. Na zasažených územích zvýšili hlídkovou činnost, řídili také dopravu na vybraných křižovatkách.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nebyla péče o pacienty v nemocnicích ohrožena. Naběhly tam záložní agregáty, dodal. Krajská zdravotní nemocnice v Ústí nad Labem byla dle její mluvčí připojená na záložní zdroje energie a provoz pokračoval. Preventivně však byli někteří pacienti převáženi do nemocnic se stabilními dodávkami proudu.

„Chci všechny uklidnit. Zdravotnická zařízení mají pro tyto situace připravené jasně dané postupy. (…) Péče o pacienty není ohrožena. Samozřejmě může dojít k odkladu některých vyšetření,“ sdělil Válek.

Bez proudu na záložním zdroji fungovaly tři velké nemocnice – Fakultní nemocnice Bulovka, Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Do 14:00 se ve všech třech zařízeních dodávky elektřiny obnovily, sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Výpadek elektřiny postihl zhruba třetinu českých věznic, byly ale napojeny na záložní zdroje. Vězeňská služba nezaznamenala žádné problémy.

Zásahy hasičů

Kvůli rozsáhlému výpadku elektřiny vyjížděli hasiči na většině území Prahy k většímu počtu uvězněných lidí ve výtazích, uvedl mluvčí hasičů Miroslav Řezáč. Měli také velké množství hlášení o kouři z budov kvůli spínání dieselagregátů, doplnil.

K lidem uvázlým ve výtazích vyjížděli také středočeští hasiči, zasahovali na řadě míst regionu, mimo jiné v Mladé Boleslavi, Kutné Hoře, Poděbradech nebo Kolíně.

Hasiči zasahovali také v Královéhradeckém kraji, vyjeli asi k dvaceti případům lidí uvázlých ve výtazích. V souvislosti s výpadkem elektřiny vyzývali, aby lidé zvážili, kdy jim volat. Tísňové linky jsou pro případy ohrožení života, zdraví a majetku, uvedl Hasičský záchranný sbor ČR (HZS) na sociální síti X.

Výpadek služeb

Kvůli komplikacím s dodávkami elektřiny musely v části země zavřít některé obchody. Provoz se zkomplikoval také on-line supermarketům. Částečné výpadky byly kvůli nestabilním dodávkám elektřiny v potravinářské výrobě, řekl mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.

Část obchodů má své diesel agregáty, popsal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „S tím, jak budou energetici opravovat poškozenou přenosovou soustavu, budou obchody obratem otevírat, aby si lidé mohli před víkendem v klidu nakoupit. Potravin je v obchodech dostatek a i v případě výrazně delšího blackoutu by nehrozilo, že by si lidé nemohli nakoupit potraviny a další základní zboží,“ přiblížil.

Také většina potravinářských provozů je vybavena záložními agregáty, řekl Zemánek. „Díky tomu je dopad na celkovou produkci výrazně minimalizován a výroba je dotčena jen v omezené míře,“ dodal.

Tržby restaurací klesnou kvůli výpadku proudu alespoň o 70 procent, uvedl předseda sekce gastronomie Hospodářské komory ČR Luboš Kastner. Restaurace přišly o tržby z obědů, lidé také rušili rezervace na večer. Pátek je přitom pro restaurace nejdůležitějším dnem z celého týdne.

„Restaurace nemohly vařit, vydávat, systémy nefungovaly, prostě peklo,“ sdělil Kastner. Problém podle něj představovalo také to, že se podniky bez proudu nemohly připravovat na další dny. „Takže to vás nepostihne jenom v ten den, ale i několik dní dopředu,“ přiblížil.

Podíl.
Exit mobile version