Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90′ ČT24 moderované Jakubem Musilem.

Inflaci táhnou nahoru hlavně ceny potravin. Podle Matesové šlo u potravin tento růst očekávat, promítlo se do něj totiž zdražování vstupů, tedy zemědělských plodin často mimo Česko i Evropu, například kvůli neúrodě. „Zpracovatelé potravin mají právo říkat: Ano, nám se zdražily vstupy. Na druhé straně se jim zase snížily ceny energií,“ podotýká.

Na českém, velmi koncentrovaném trhu prý budou mít zejména zpracovatelé a obchodní řetězce „snahu navyšovat si marže všude, kde to půjde“. „Je opravdu potřeba, aby antimonopolní úřad hlídal nezneužívání tržní síly,“ dodává.

Pokud ceny podstatně vzrostou, měl by se podle Švejnara také zvýšit dovoz, aby ceny nebyly jiné než v Evropě. „Neměli bychom mít u jednotlivých položek v průměru mnohem vyšší ceny, aspoň ne dlouhou dobu. Ať už to jsou vejce, nebo něco jiného, co se dá lehce dovézt,“ říká s tím, že cena dopravy je nízká.

Vliv poptávky

Dále rostly také ceny služeb – například ty ubytovací zdražily meziročně téměř o osm procent. Podle Švejnara je Česko „ekonomikou služeb“, tvoří většinu HDP. U domácích služeb by prý pomohlo umožnit lehčí vstup na trh. „Jakmile je více poskytovatelů služeb, tak je větší konkurence a potom ceny tolik nerostou,“ myslí si. Za důležitý ale označuje i vliv poptávky.

„Musíme si uvědomit, že jak se ekonomicky vyvíjíme, tak lidé utrácejí víc,“ říká Švejnar. Tam, kde není velká konkurence, se tento zájem nepřenáší do výroby, ale do vyšších cen. Podle Matesové nyní ještě „dožíváme“ období pandemie, kdy se nedalo cestovat. Lidé jsou tak ochotni si třeba za dovolenou připlatit.

„Znepokojovalo by mě, co se děje na realitním trhu. Není to napříč republikou, je to ve velkých městech a velmi výrazně v Praze,“ říká. Zmiňuje, že cena metru čtverečního u novostaveb v Praze je trojnásobkem toho, co je průměr zbytku republiky. Lidé do bytů ukládají peníze, ale „nesmírným způsobem“ to táhne nahoru i nájemné pro lidi, kteří v Praze musí bydlet, dodává.

Podle Švejnara by mohla v tomto ohledu pomoci i síť rychlovlaků a dálnic, která by z Česka udělala „dva prolínající se regiony“. „V tom smyslu můžete bydlet kdekoliv a pracovat kdekoliv,“ říká s tím, že tuzemsko má v tomto ohledu oproti jiným zemím geograficky obrovskou výhodu, kterou nevyužívá.

Otázka cel

Na ekonomiku mají vliv také cla. Americký prezident Donald Trump po zahájení svého druhého prezidentského mandátu jich zavedl řadu, jsou zaměřena na jednotlivé výrobky a země. Stanovil základní desetiprocentní tarif na veškerý dovoz do USA a také dodatečná cla na některé produkty a státy. Ve středu oznámil zavedení cla na dovoz mědi ve výši padesát procent, a to s platností od 1. srpna.

Podle Švejnara tohle počínání provází obrovská nepředvídatelnost. „On zavede cla, pak je oddálí, pak zase přijde s jinými cly a podobně,“ říká. Následky podle něj budou větší pro USA. „Země, která cla ustanovuje, tak bude mít větší dopad, ať už jde o ceny, či nedostatek vstupů a tak dále. To se zatím ještě v Americe tolik neprojevuje,“ míní.

Podíl.