Aktualizace: 29.12.2022 11:42
Praha – Burzovní ceny ropy a plynu letos vzrostly, i když koncem roku většinu zisků ztratily. Elektřina a uhlí zdražily o desítky procent. Výrazně stoupla i cena kukuřice. Naopak průmyslové kovy vesměs zlevnily, zlato nakonec zůstalo na svém. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg vzrostl o 15 procent a výrazně tak překonal mnohé ztrátové akciové indexy.
“Největší zisky komodity zaznamenaly v první polovině roku v reakci na ruskou agresi na Ukrajině. S počátkem léta ale přišel propad,” uvedl Tyleček. Vedle energií nejvíce rostly ceny pomerančového džusu (nárůst o 48 procent), niklu (46 procent) a rýžie (25 procent). Naopak nejvyšší ztráty měly stavební dřevo v USA (minus 65 procent), cín (minus 40 procent) a káva (minus 25 procent).
Cena ropy rok podle Tylečka uzavřela se ziskem devět procent. Texaský ropný benchmark WTI vzrostl o sedm procent. Ještě vyšší zisky měly plyn a elektřina. V závěru roku však jejich ceny vymazaly naprostou většinu zisků. Měsíční kontrakt na plyn na německé burze rostl v závěru roku o osm procent, přestože ještě v srpnu zaznamenával více než 300procentní nárůst. Roční kontrakt na elektřinu na burze v Lipsku vystoupal o 82 procent. Cena uhlí na burze v Rotterdamu vzrostla od počátku roku o 90 procent.
“Cena zlata na podzim umazala ztráty z předchozích měsíců a na konci roku se pohybuje nad 1800 dolary za unci, což je zhruba stejně jako před rokem. V listopadu a prosinci žlutý kov posílil z letošního minima 1630 dolraů o více než 170 dolarů,” řekl ČTK ředitel Gold.plus Martin Stránský. Na vývoj ceny zlata reagovalo i stříbro. To je nyní o čtyři procenta dražší než na začátku roku.
Meziroční růst palivového dříví u českých dodavatelů vystoupal podle posledních dat ve třetím čtvrtletí o 113 procent a podle signálů z trhu držel také v závěru roku. Ceny stavebních materiálů si prožily rok jako na houpačce. Z přepálených jarních cen měly v závěru roku tendenci klesat mimo jiné stavební dřevo a mírně také pálené cihly. Nižší ceny izolačních materiálů v závěru roku dělají radost všem, kdo se rozhodl zateplit kvůli vysokým cenám energií. Cena fasádního polystyrenu za rok 2022 stále roste o 40 procent a cena porobetonových cihel přidává 25 procent, dodal Tyleček.
Ceny nejvíce obchodovaných průmyslových kovů v uplynulém roce klesly. Měď zlevnila o 14 procent a hliník o 15 procent, upozornil Tyleček. Platina, která má nezastupitelnou úlohu v automobilovém průmyslu, a těží se z velké části v Rusku, letos podle Stránského zdražila o šest procent. Palladium se naopak propadlo o sedm procent.
Cena kukuřice na chicagské burze přidala od počátku roku 12 procent, naopak cena pšenice takřka stagnovala. Konec roku ji zastihl v zisku jedno procento. Výrazný pokles má za sebou v tomto roce káva. Arabica obchodovaná v New Yorku ztratila 25 procent. Výrazné ztráty zaznamenala také bavlna, která letos propadla o 24 procent, uzavřel Tyleček.