Otázky Václava Moravce: Jan Fischer, Mirek Topolánek a Vladimír Špidla (zdroj: ČT24)

Hosty nedělních otázek Václava Moravce byli tři bývalí premiéři, kteří hovořili mimo jiné o vysokých cenách energií i situaci české ekonomiky. Podle Jana Fischera je česká ekonomika ochablá a ochabovala už před covidem, protože má spoustu strukturálních problémů. S tím souhlasil i Mirek Topolánek, který řekl, že Evropa zaspala některé dlouhodobé trendy. Bývalý premiér Vladimír Špidla zmínil, že snaha dělat věci jako předtím a uhýbat nic nepřinese.

„Oživení ekonomiky bude pomalé, tak jako celého výkonu. Tato ekonomika žije v ochablém celkovém výkonu. Stačí se podívat na čísla o HDP, žádný hezký obraz to není,“ uvedl Fischer s tím, že Česko zaostává za svým potenciálem.

Zmínil také, že česká ekonomika má spoustu problémů, které byly už před covidem i energetickou krizí. „My jsme si už zvykli povídat – covid, energetická krize, válka. Když se ale podíváme na minulou dekádu, česká ekonomika začala ochabovat již dva tři roky před covidem. To byla čísla, na kterých jsme viděli retardaci celkového ekonomického výkonu,“ podotkl.

Podotkl, že tím, že Česko svádí ochabující ekonomiku na covid či ruskou válku na Ukrajině, si usnadňuje – nebo spíše komplikuje – cestu k pochopení situace. „Tam je spousta trendových a strukturálních problémů zakopaných v českém národním hospodářství, které nezačaly žádným příchodem covidu, i když samozřejmě to vliv mělo.“

Otázky Václava Moravce 2. část (zdroj: ČT24)

Topolánek volá po změně, Špidla má uhlí za limitující

S tím souhlasil i Topolánek s tím, že Evropa podle něj „nezachytila poslední deglobalizační trendy, které vycházely z dlouhodobých tendencí, například čínsko-americká obchodní rivalita. „Nástupem Donalda Trumpa také skončil neoliberalismus a začal neomerkantilismus, což znamená protekcionistické kroky k národním ekonomikám a speciálně v Americe využívání ekonomické síly v geopolitickém boji,“ uvedl s tím, že EU do toho ještě přidala „pionýrský boj s klimatickými změnami, který ostatní úplně nerespektují.“

Zmínil také vyšší ceny surovin, energií, komponent, vyšší personální vstupy. „My tak nejsme konkurenceschopní a ztrácíme v globálním souboji,“ varoval s tím, že nevidí dobrou perspektivu růstu ekonomiky, pokud nedojde ke změně paradigmatu.

S tím nesouhlasil Špidla, který podotkl, že snaha dělat věci jako předtím a uhýbat nic nepřinese. „Když si uvědomíte, jaké máme energetické zdroje – to je v podstatě jedině uhlí a obnovitelná energie,“ podotkl s tím, že uhlí a těžební lomy krok za krokem končí. „Kdybychom to chtěli prolomit, tak to znamená vyrazit zase směrem Litvínov, Ústí nad Labem a těžit, a ani tak bychom se nedostali příliš daleko,“ zmínil s tím, že jeden z nejotřesnějších poznatků pro něj bylo, že bourání města Most kvůli těžbě uhlí poskytlo těžební čas patnáct let. „I ty uhelné zdroje jsou pro Českou republiku limitující a my musíme udělat krok, který nám dá možnost existovat za čtyřicet let, což s návratem k uhlí nelze.“

Fischer, Topolánek a Špidla hovořili i o jaderné elektrárně Dukovany, energetice i postojích slovenského premiéra Roberta Fica. Celou debatu můžete zhlédnout ve videích výše.

Podíl.