Komerční prezentace Aktual.: 14.08.2024 11:40

Brusel – Ekonomika Evropské unie i eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 procenta. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce července. Stejným tempem rostla EU a eurozóna i v prvním čtvrtletí.

Meziročně pak tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) v EU zrychlilo na 0,8 procenta. To znamená, že Eurostat mírně vylepšil rychlý odhad, který počítal s meziročním růstem o 0,7 procenta. Ekonomika zemí platících eurem vykázala růst o 0,6 procenta.

Česká ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům růst o 0,3 procenta, v prvním čtvrtletí růst činil 0,2 procenta. Meziročně ve druhém kvartálu tempo růstu zrychlilo na 0,4 procenta z 0,3 procenta v prvním čtvrtletí.

Z jednotlivých členských zemí, ze kterých jsou údaje k dispozici, nejvyšší růst v mezičtvrtletním srovnání zaznamenalo Polsko, a to o 1,5 procenta. Ekonomika Irska si připsala 1,2 procenta a hospodářství Nizozemska jedno procento. Naopak ekonomika Lotyšska o 1,1 procenta klesla, švédské hospodářství zaznamenalo pokles o 0,8 procenta. Pokles zaznamenaly také Maďarsko a Německo.

Evropská komise (EK) v květnu ve svém jarním výhledu zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky Evropské unie o desetinu procentního bodu na jedno procento. V příštím roce čeká zrychlení růstu na 1,6 procenta.

Česká ekonomika v letošním roce podle jarního výhledu komise vykáže růst o 1,2 procenta, zatímco v únoru EK letošní růst odhadovala na 1,1 procenta. V příštím roce komise počítá se zrychlením tempa růstu na 2,8 procenta.

Průmyslová výroba v zemích Evropské unie zůstala v červnu podle sezonně přepočtených údajů ve srovnání s předchozím měsícem beze změny. V květnu o 1,2 procenta klesla. V eurozóně se výroba snížila o 0,1 procenta, pokles však zpomalil z 0,9 procenta v květnu. Ve své zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice se výroba zvýšila o 0,7 procenta po poklesu o 2,2 procenta v květnu.

Produkce zboží dlouhodobé spotřeby v EU se meziměsíčně zvýšila o 3,2 procenta a produkce energií o 1,4 procenta. Výroba kapitálového zboží stoupla o 0,9 procenta a polotovarů o 0,7 procenta. Produkce zboží krátkodobé spotřeby se ale o dvě procenta snížila. Podobný byl i vývoj v eurozóně, kde se také snížila jen produkce zboží krátkodobé spotřeby.

Z jednotlivých zemí, ze kterých jsou údaje k dispozici, se meziměsíčně výroba nejvíce zvýšila v Rumunsku, a to o čtyři procenta. Ve Finsku stoupla o 3,6 procenta a na Slovensku o 2,1 procenta. Naopak v Irsku se výroba o 7,8 procenta snížila, v Belgii klesla o 6,5 procenta a v Chorvatsku a Portugalsku o 3,7 procenta.

V meziročním srovnání se výroba v EU propadla o 3,2 procenta a v eurozóně o 3,9 procenta. V Česku se výroba meziročně snížila o 3,3 procenta, tempo růstu tak mírně stouplo z 3,2 procenta v květnu.

Podíl.
Exit mobile version