Africké země by měly zastavit migranty, kteří míří do Evropy, jestliže si chtějí udržet rozvojovou pomoc ze strany Evropské unie. Opatření je podle bruselského serveru Politico součástí návrhu nového sedmiletého rozpočtu EU, který má Evropská komise představit příští středu. EU plánuje propojit rozvojovou pomoc chudším zemím s efektivním omezením a zabráněním toku migrantů do Evropy.

V dokumentu, který hovoří o zahraniční pomoci v rámci nového víceletého finančního rámce (VFR), se mimo jiné píše o „flexibilním motivačním přístupu s případnými změnami v alokaci finančních prostředků souvisejících s migrací“. Nový rozpočtový cyklus zahrnuje sedm let od roku 2028.

Zpřísnění přístupu k nelegální migraci požaduje již větší množství členských států Evropské unie, včetně nyní předsedajícího Dánska, Itálie a rovněž České republiky. Před každým summitem EU se tyto země účastní takzvané migrační snídaně, na které diskutují o dalších opatřeních i krocích a o jejich efektivním vymáhání. Zejména je podle nich potřeba zpřísnit návratovou politiku, která by měla znamenat rychlejší vyhošťování neúspěšných žadatelů o azyl.

V srpnu 2023 podepsala Evropská unie dohodu o strategickém partnerství s Tuniskem, jejíž cílem bylo právo i zastavit migrační toky do Evropy. Podobné dohody by podle všeho Unie chtěla uzavřít i s dalšími zeměmi. „Je zapotřebí větší soudržnost mezi migrační, azylovou a vnější politikou, aby se zajistilo, že vnější pomoc Unie podpoří partnerské země v efektivnějším řízení migrace,“ uvádí se v dokumentu, do kterého nahlédl server Politico.

Pro schválení těchto návrhů by nicméně předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová musela přesvědčit i skeptiky v socialistické frakci i ve frakci Zelených, které podobné zpřísnění migrační politiky odmítají. Jejich podpora je totiž nezbytná pro schválení nového sedmiletého rozpočtu v Evropském parlamentu.

Podíl.
Exit mobile version