Česko hledá v Evropské unii podporu pro změnu v návrhu Evropské komise, která chce častější kontroly u aut starších deseti let. Tuzemské ministerstvo dopravy volá po zachování stávajícího stavu – tedy prohlídce jednou za dva roky.
Ke každé technické kontrole patří měření emisí. Pracovník STK zavede auto do systému, zjistí typ paliva a pak změří výfukové zplodiny. Po emisích se kontroluje podvozek, brzdy nebo světla. Kompletní technická kontrola většinou trvá necelou hodinu.
Podle návrhu Evropské komise by starší auta měla procházet v budoucnu STK každý rok. Jedním z argumentů Bruselu je kvalita ovzduší. „To není o frekvenci, ale o tom, aby se opravdu poctivě provádělo měření emisí tak, jak má,“ podotýká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Další roli hraje podle Komise bezpečnost. U vozů starších deseti let je podle ní dvojnásobně vyšší pravděpodobnost, že způsobí nehodu nebo že technickou kontrolou neprojdou. „My neříkáme, že by lidé měli mít pouze nová auta. My říkáme, že technická kontrola je něco jako zdravotní prohlídka. Samozřejmě prevence je důležitá,“ upřesňuje mluvčí Evropské komise Eva Hrnčířová.
„Během dvou let se z auta, které je v pořádku, nestane za běžných okolností vrak. Naše zkušenost je taková, že lidé v Česku se o svá auta starají velice pečlivě,“ uvádí předseda Asociace STK Luděk Šíp.
Kupka věří, že se návrh podaří změnit
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) chce proti návrhu vystoupit na jednání se svými unijními protějšky. Věří, že společným postupem s dalšími zeměmi se ho podaří změnit. „V předchozích tématech, jako bylo Euro 7, jsme dokázali vytvořit alianci společně smýšlejících států. Pokud to bude nutné, uděláme to i v tomto případě,“ říká.
„Tohle budeme odmítat. Pokud bychom tedy dostali důvěru, tak proti tomu budeme aktivně bojovat,“ zdůrazňuje postoj opozičního hnutí ANO k návrhu místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník. Opozice je proti i s ohledem na průměrné stáří vozového parku, které v Česku překonalo šestnáct let.
Návrh, který počítá i s digitalizací nebo pravidelnou kontrolou elektromobilů, by mohl začít platit nejdřív za dva roky.